Zbigniew Maciej Dowgiałło zaprasza na wystawę malarstwa własnych dzieł “Zwycięstwo Pięknych Kobiet nad złem”. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 20.05.2023, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00.
Obrazy Zbigniewa M. Dowgiałło były wystawiane na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m. i. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie, CSW w Warszawie, New York Academy of Art, Art Gallery at Cleveland State University, Miami University, Kunsthalle w Bonn, National Museum of Contemporary Art, Bukareszt, Gallery Kűl House, Berlin, Centre for Contemporary Art, Dresden.
Na wystawie Zbigniew M. Dowgiałło zaprezentuje najnowsze obrazy, oraz starsze nigdy nie pokazywane. Tytułowy obraz to "Zwycięstwo Pięknych Kobiet nad złem" jest zapowiedzią nowego stylu w malarstwie: realizmu sublimacyjnego. Obraz jest apoteozą czystej miłości w czterech postaciach. Artysta namalował go w roku 2022 pod wpływem wielkiej wizji absolutnej miłości. Wymiary 390x 460 cm.
Następny obraz to „Szał uniesień” nowa twórcza wersja obrazu Władysława Podkowińskiego. Wielki czerwony koń unosi w szale piękną Dziewczynę o niebieskich włosach. Obraz namalowany w natchnieniu uniesienia w 2023 roku.
Następne obrazy to: „ Litwo Korono zwyciężaj”, „Kijów. Zwycięstwo Archaniołów nad Bestią”’ „Wojownik 1”, „CIA UFO”, „Paris”, „Tahiti” i inne.
Zbigniew Maciej Dowgiałło to polski artysta, twórca Nowego Ekspresjonizmu i Kosmicznego Baroku. Dowgiałło zaczął malować, gdy jeszcze nie mógł chodzić, trzymając się ścian malował je do wysokości swojego wzrostu. W wieku 14 lat zaczął malować większe obrazy ekspresjonistyczne. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Galerii Studenckiej Politechniki Gdańskiej w 1979 roku.
Dowgiałło otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni Stefana Gierowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1986 roku. Już w trakcie studiów od 1982 r. wystawiał swoje prace wspólnie z Wojciechem Tracewskim tworząc nowy kierunek w malarstwie Nowy Ekspresjonizmu ( nazywany również: Neue Wilde, Nowi Dzicy).
Dowgiałło brał udział w najważniejszych wystawach „Ekspresji lat 80.”. Początkowo tworzył dynamiczne, żywiołowe kompozycje o ostrej kolorystyce. Stopniowo podejmował dialog z tradycjami kultury i sztuki, nawiązując do realiów schyłku komunizmu w Polsce za pomocą ogromnych, symbolicznych płócien.
Od 1986 współpracował z Anną Gruszczyńską, tworząc prekursorskie wizje sztuki przyszłości: Malarstwo barokowo-kosmiczne oraz projekty dla Architektury Ery Kosmicznej. W latach 1988-1990 przebywał w Stanach Zjednoczonych, głównie na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie malował i wystawiał obrazy barokowe i kosmiczne oraz zaczął zajmować się grafiką komputerową. W 1989 otrzymał stypendium na University of Southern California, LA, Wydział Sztuk Pięknych.
Po powrocie do Polski prezentował wielkoformatowe obrazy poświęcone wizji świata przyszłości, prezentowane na największych europejskich wystawach: „Kunst, Europa” w 20 miastach w Niemczech oraz Polski Szyk w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Wkrótce stał się pionierem grafiki komputerowej 3D i animacji trójwymiarowej.
W latach 2001-2002 Zbigniew Dowgiałło był wykładowcą sztuki i animacji 3D w Rocky Mountain College of Art and Design w Denver, Colorado (USA)
Jego obrazy olejne i cyfrowe z ostatnich lat poświęcone są wiecznej miłości i walce o wolność w Polsce i na świecie.