Nastolatki w naturalny sposób dążą do samodzielności i coraz częściej chciałyby już decydować o sobie. Ale czy zawsze jest to możliwe w świetle prawa? Sprawdź, od kiedy dziecko może samodzielnie podróżować, jeździć skuterem, podjąć pracę czy choćby samemu iść do lekarza.
O samodzielnym wyjeździe marzy wielu nastolatków. Choć prawo tego nie precyzuje, zgodę na to muszą wyrazić rodzice (opiekunowie prawni). Do momentu osiągnięcia pełnoletności dziecko pozostaje bowiem pod ich opieką i to oni ponoszą odpowiedzialność za jego czyny.
Jeździć bez opieki na rowerze może już dziecko od 10. r.ż., które posiada kartę rowerową. Maluch do lat 7 może bez opieki jeździć tylko po drodze dla pieszych zamkniętej dla ruchu. W przestrzeni publicznej może jechać tylko po chodniku i to w towarzystwie osoby w wieku powyżej 10 lat. Przyjmuje się, że te zasady dotyczą też dzieci do lat 10.
Lekkiego quada i skuter może prowadzić dziecko, które ma prawo jazdy kategorii AM. Uzyska je po ukończeniu 14 lat. Do prowadzenia cięższego quada potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1 – do zdobycia od 16 lat. Uwaga! Na uzyskanie karty rowerowej i prawa jazdy zgodę muszą wyrazić rodzice.
Na pracę 13-15-latków muszą wyrazić zgodę rodzice oraz inspektorat pracy (o taką zgodę występuje pracodawca). Nastolatek może pracować tylko w firmie prowadzącej działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową (np. roznosić ulotki, pracować jako hostessa/host).
Powyżej 15. r.ż. nastolatek może już bez niczyjej zgody podjąć tzw. prace lekkie (np. pomoc w barze) lub zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego.
Nie ma wprawdzie przepisu mówiącego o dolnym progu wiekowym, ale kluby regulują to samodzielnie i często nie wpuszczają osób poniżej 18 lat. Organizatorzy koncertów w regulaminach podają zasady uczestnictwa w imprezie. Zwykle uczestnik musi mieć powyżej 16 lat, posiadać przy sobie pisemną zgodę rodzica (opiekuna) i dokument umożliwiający jego identyfikację.
Nie ma przepisu, który zakazywałby wykonywania takich ozdób nieletnim, ale salony mają tu swoje regulacje i większość z zasady nie wykonuje ich osobom poniżej 16. r.ż.
Nastolatka, który bez wiedzy rodziców chce zrobić tatuaż lub założyć kolczyk, może też spotkać niespodzianka… Chcąc uniknąć skarg rodziców, salony często wymagają ich pisemnej zgody, a nawet przyjścia z rodzicem na zabieg.
Do ukończenia 16. r.ż. dziecko nie może podejmować żadnych decyzji co do swojego zdrowia. O wszystkim decydują rodzice, którzy muszą mu towarzyszyć u lekarza.
Powyżej 16. r.ż. małoletni ma prawo do wyrażania zgody na badania oraz leczenie, ale konieczna jest również zgoda rodzica. Przy braku zgodności o leczeniu rozstrzyga sąd opiekuńczy. Do lekarza nastolatek też musi przyjść z rodzicem.
Małoletni, kierując się prawem pacjenta do intymności, może poprosić, by rodzic nie był obecny w gabinecie. Dotyczy to nastolatków, którzy ukończyli już 16. rok życia i mogą współdecydować o leczeniu, ale też dzieci młodszych. Lekarz ma jednak obowiązek poinformować o diagnozie i leczeniu, także o przepisaniu tabletek np. antykoncepcyjnych i tabletki „dzień po”, na które rodzic musi wyrazić zgodę.
Konsultacja: ekspert, radca prawny Marcin Nagórek.