Jakie zioła pomogą przy chorych nadnerczach? Na uwagę szczególnie zasługują trzy: cytryniec chiński, eukaliptus oraz dziurawiec. Jak działają i jak je stosować przy kłopotach z nadnerczami? Przepisy na herbatkę z cytryńca chińskiego, napar oraz olejek z dziurawca. Sprawdź, jak wykonać masaż stóp olejkiem eukaliptusowym.
Spis treści
Domowe kuracje z ziołami przywrócą równowagę, zapobiegną lękom i dodadzą energii przy chorych nadnerczach. Przyspieszą też powrót do zdrowia. Jak je stosować?
Świetnie w tej roli spełniają się adaptogeny. Tonują one układ nerwowy (podnoszą m.in odporność na stres) i dają siłę do działania. Tak działa m.in. cytryniec chiński. Zawiera substancje, które łagodzą stres i pomagają organizmowi zwalczyć jego negatywne skutki (m.in. poprawia samopoczucie i zwiększa wydolność organizmu). Stymuluje też funkcje mózgu.
Z kolei masaż stóp olejkiem eukaliptusowym pobudza wymianę gazową, co ułatwia zwalczanie ospałości. Domowe kuracje warto wspomóc odpowiednią dietą, która dostarcza składników niezbędnych do prawidłowej pracy neuronów i mięśni szkieletowych.
Ponad połowa chorych skarży się także na stany depresyjne, lęki i bezsenność. Pomogą je zmniejszyć kuracje z dziurawca (stosuj je zamiennie). Przy okazji usprawnią procesy trawienne (działają m.in. żółciotwóczo).
Składniki:
Przygotowanie:
Owoce cytryńca zalej gorącą wodą, przykryj spodeczkiem i odstaw do zaparzenia na 20 minut. Gdy napar będzie już przestudzony, dodaj miód i wymieszaj.
Stosowanie:
Pij po 1 szklance naparu (zjedz też owoce z dna) 2 razy dziennie przez 9 dni. Po tym czasie powinnaś zauważyć poprawę samopoczucia.
Uwaga! Cytryńca nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem.
Masaż wykonuj zawsze, gdy jesteś przemęczona lub osłabiona. Możesz go też robić profilaktycznie codziennie rano. Zachowasz wtedy więcej energii w ciągu dnia.
Jak zrobić?
Usiądź tak, żeby móc wziąć prawą stopę w dłonie. Posmaruj ją oliwką wymieszaną z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego (11 zł za 10 ml).
Uciskaj środek śródstopia od spodniej strony – tam, gdzie stopa jest najbardziej wklęsła. Masuj to miejsce przez ok. 20 sekund. Następnie uciskaj nasadę palców stóp. Zacznij od nasady palucha i przesuwaj ucisk w kierunku nasady małego palca. Powtórz cały „cykl” 5 razy. Następnie zrób taki sam masaż lewej stopie.
Nie stosuj ich w przypadku gorączki oraz późną wiosną i latem (w trakcie kuracji trzeba unikać słońca).
1,5 łyżki ziela dziurawca (50 g/4,30 zł) zalej szklanką gorącej wody, przykryj spodeczkiem i odstaw na 20 minut. Przecedź. Pij po szklance rano i wieczorem przez 3 tyg.
1/2 szklanki ziela wsyp do miski ceramicznej, zalej 1/2 szklanki spirytusu 96 proc. i 2,5 szklanki oliwy. Połóż miskę na mniejszym garnku z gorącą wodą i gotuj na małym ogniu, aż alkohol wyparuje. Zdejmij naczynie z gazu, odstaw do przestygnięcia, potem przecedź olej przez gazę. Pij po łyżce rano i wieczorem przez 3 tyg.