W 2023 roku trwa czwarta edycja programu dopłat do ekologicznej produkcji energii dla naszych domów pod nazwą "Mój Prąd". Można liczyć nawet na 31 tysięcy złotych zwrotu kosztów. Kto i na jakich zasadach może otrzymać dotację? Ile i na co dostaniemy dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd"? Sprawdź, jak złożyć wniosek.
Spis treści
Jeśli rozważałaś montaż instalacji fotowoltaicznej, to dobry moment, by działać. Nowy nabór wniosków o dotacje ruszył w połowie grudnia 2022 r. Środków do rozdania jest jeszcze sporo! Kto przegapił termin składania wniosków, nie musi się martwić. Ich nabór potrwa do 31 marca 2023 roku (lub do dnia wyczerpania środków).
O dotację mogą wystąpić osoby fizyczne, wytwarzające prąd na własne potrzeby. Pieniądze można przeznaczyć na zakup i montaż:
WAŻNE! O dofinansowanie dodatkowych komponentów na aktualnych zasadach mogą ubiegać się osoby, które korzystały z dotacji we wcześniejszych edycjach programu. Warunek: muszą przejść na nowy system rozliczeń, tzw. net-billing (umożliwia sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej).
Dofinansowanie może pokryć do 50 proc. poniesionych kosztów. Maksymalnie można otrzymać 31 tys. zł – limity są uzależnione od tego, jak rozbudowana będzie instalacja, np.:
Nie ma możliwości złożenia wniosku w wersji papierowej! Można go złożyć, używając profilu zaufanego lub e-dowodu w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie, czyli na stronie gwd.nfosigw.gov.pl. Instrukcja na stronie programu.
O przyjęciu lub odrzuceniu wniosku zostaniemy poinformowani mailem. Jego status sprawdzimy na str. mojprad.gov.pl podając adres mailowy i nr wniosku lub dzwoniąc na infolinię NFOŚiGW.
Na rynku działa kilka firm, oferujących pośrednictwo w wykonaniu instalacji i zdobyciu dotacji (projekt, montaż, wniosek). Upewnij się, czy wybrana firma ma zawarte porozumienie z NFOŚiGW. Należy dostarczyć pośrednikowi komplet dokumentów i pełnomocnictwo.