Wielogodzinna praca przy komputerze bardzo męczy wzrok i wywołuje nieprzyjemny ból oczu. Co zrobić, by ochronić oczy? Nie możesz zrezygnować z pracy, ale drobnymi zmianami zapewnisz oczom odpowiednie nawilżenie, rozluźnienie i odprężenie. Wystarczy odpowiednie ustawienie monitora, masaże, techniki jogi i... mruganie.
Większość z nas nieustannie przenosi wzrok między różnymi sprzętami elektronicznymi – komputer, smartfon, tablet. To dla oczu ogromne obciążenie. Pod koniec dnia pracy są zmęczone. Oprócz klasycznych objawów (swędzenie, pieczenie, niewyraźne widzenie), może wystąpić ból w tylnej części oczu oraz ból głowy. Żeby chronić swój wzrok, warto zastosować poniższe rady.
Warto odwrócić wzrok od komputera i pamiętać o... mruganiu! Zwykle powinniśmy mrugać 15 do 20 razy na minutę. Jeśli robimy to rzadziej, to nasze oczy są rzadziej oczyszczane i nawilżane. Możemy wtedy odczuwać dyskomfort: zaczerwienienie, uczucie drapania, pieczenia. Pomogą wtedy krople nawilżające, np. z kwasem hialuronowym.
Aby rozluźnić i zrelaksować oczy, umieść opuszki palców wskazujących na skroniach. Poklep je delikatnie i stopniowo przesuwaj się w dół, do brody. Następnie ustaw opuszki palców pod oczami, nad policzkami i poklep, przesuwając się do wewnętrznych kącików. Na koniec powtórz stukanie od brody do czoła, przechodząc przez skrzydełka nosa.
Palming bardzo skutecznie odpręża wzrok. Potrzyj dłonie, aby wytworzyć ciepło. Następnie zamknij oczy i zakryj je dokładnie rękami. Wytrzymaj tak ok. 30 sekund. Druga metoda to uciskanie tzw. trzeciego oka. Miejsce na środku czoła między brwiami ściśnij palcem wskazującym i środkowym. Przytrzymaj 45 sekund.
Idealna odległość to 50-70 cm (długość twojego ramienia). Im mniejszy odstęp monitora od twoich oczu, tym większą pracę muszą wykonać ich mięśnie. Ustaw ekran na takiej wysokości, aby jego górna krawędź była nieco poniżej wysokości oczu. Pochyl go tak, jak trzymasz książkę – tak jest lepiej dla oczu. Żeby nie oślepiały cię odbijające się od niego refleksy, powinien stać mniej więcej pod kątem prostym do światła wpadającego przez okno. Jeśli pracujesz przy sztucznym świetle, powinno być ciepłe. Zwróć też uwagę, żeby kontrast ekranu nie był ustawiony zbyt jasno.