Dieta przy migrenie może odgrywać dużą rolę. Naukowcy stwierdzili bowiem, że wiele pokarmów może wywoływać silny ból głowy. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są zwłaszcza zawarte w niektórych produktach związki, zwane aminami. Sprawdź, które produkty prowokują i nasilają dolegliwości. Wyklucz je z jadłospisu, a poczujesz się lepiej.
Migrenę może wywoływać wiele czynników, m.in. niektóre składniki pożywienia. Atak migreny to o coś więcej niż zwykły ból głowy. Migrena jest przewlekłą chorobą, której nawracające ataki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jej podłożem są zaburzenia nerwowo-naczyniowe w mózgu. Efektem jest nadwrażliwość na światło i dźwięki, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, drętwienia oraz na koniec – silny, pulsujący lub rwący ból. Na migrenę cierpi co szósty obywatel naszego globu. Choroba ta jest bardzo dokuczliwa, utrudnia życie i odbiera zdolność do pracy.
Napad migreny charakteryzują silne, pulsujące bóle głowy, zwykle po jednej stronie czaszki, którym towarzyszy najczęściej światło- oraz dźwiękowstręt, nudności i wymioty.
Przypadłość dotyka zazwyczaj kobiety, rzadziej mężczyzn. Przyczyną nieznośnego bólu głowy jest prawdopodobnie kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych w mózgu. Dzieje się tak wskutek wahania hormonów, stąd częstsze ataki przed menstruacją, a ulga w okresie ciąży i karmienia. Lekarze twierdzą, że migrena może być dziedziczna. Z badań wynika, że cierpią na nią często całe rodziny. Zanim zacznie się atak, zwykle pojawia się tak zwana aura: obraz przed oczami zaczyna drgać, można też zobaczyć jasne punkty albo błyski. Ból trwa od kilku godzin do paru dni.
Ryzyko migreny zmniejsza zdrowy styl życia: dostateczna ilość snu, uprawianie sportu oraz pełnowartościowe posiłki. Odpowiednia dieta ma tu szczególne znaczenie. Naukowcy stwierdzili bowiem, że wiele pokarmów może wywoływać silny ból głowy. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są zwłaszcza zawarte w niektórych produktach związki, zwane aminami (np. tyramina, fenyloetyloamina), azotyny (stosowane jako barwniki i konserwanty) oraz glutaminian sodu (substancja wzmacniająca i wzbogacająca smak potraw). Pamiętajmy jednak, że głód czy okres głodówki lub też drastyczna dieta sprzyjają nasilaniu się ataków migreny. Ma to prawdopodobnie związek ze spadkiem zawartości cukru we krwi.
Wiadomo, że u 20-30 proc. pacjentów czynnikiem wyzwalającym napady migrenowe są niektóre składniki pożywienia. Najważniejsze z nich to trzy aminy. Poznaj je.
Czytaj etykiety produktów i rezygnuj z tych, które zawierają te dodatki.
Istnieje wiele skutecznych preparatów, łagodzących objawy migreny, jednak czasem trzeba też wielu prób, aby wybrać odpowiedni dla siebie. Można zacząć od leków najprostszych. Przy ataku skuteczna bywa aspiryna lub środki zawierające paracetamol. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać specjalne leki (np. Imigran, Zomig, Maxalt), dostępne jedynie na receptę lub skierować pacjenta na dalsze badania do szpitala.
Bardzo użyteczna w leczeniu bóli migrenowych jest akupunktura. Zaleca się od 8 do 10 seansów, po nich tygodniową przerwę i znów od 8 do 10 seansów. Ci, którzy cierpią na częste migreny, powinni unikać ostrego światła oraz hałasu. W przypadku ataku bólu można pomóc sobie, przykładając na czoło okład z lodu i zanurzając stopy w ciepłej wodzie. Ulgę przyniesie posmarowanie skroni Amolem lub olejkiem Migrenol.
Dobrze też jest położyć się w ciemnym, porządnie wywietrzonym pomieszczeniu lub próbować się zdrzemnąć. Migrena bowiem często ustępuje we śnie. Niektórym pomaga filiżanka kawy albo mocnej herbaty (u innych mogą one potęgować ból). Każdy chory reaguje inaczej, są osoby, którym pomaga ciepłe mleko z miodem albo cicha spokojna muzyka.
migrena