Nagła potrzeba pójścia do toalety, popuszczanie moczu czy ból przy jego oddawaniu. Nieprzyjemne odczucia nie muszą być skutkiem infekcji pęcherza moczowego. Sprawdź, jakie jeszcze schorzenia mogą dawać takie objawy i co pomoże je złagodzić.
Z zespołem pęcherza nadreaktywnego boryka się nawet co szósta osoba dorosła w naszym kraju. Jego przyczyną jest nieprawidłowe działanie nerwów zawiadujących układem moczowym.
Powoduje to, że już przy małym (mniej, niż do połowy) wypełnieniu pęcherza następuje skurcz jego mięśni, wzrost ciśnienia wewnątrz i sygnał, że pęcherz należy opróżnić. Stąd:
Przy zespole pęcherza nadreaktywnego lekarz zwykle zaleca:
Osłabione mięśnie Kegla występują, gdy za słabo zaciskają się wokół cewki, niewielki (np. podczas kaszlu) wzrost ciśnienia w pęcherzu powoduje wyciekanie moczu i potrzebę natychmiastowego pójścia do toalety. Na szczęście, mięśnie Kegla można wzmocnić – np. zgodnie z instruktażem lekarza ginekologa.
Ważne jest, aby takie ćwiczenia wykonywać regularnie, co najmniej 3 razy dziennie i przez co najmniej 3 miesiące.
Do ćwiczeń można też użyć tzw. kulek gejszy (inaczej kulki waginalne lub kulki miłości, kulki kegla, loveballs, smartballs czy kulki do pochwy). Kulki podczas chodzenia obijają się o siebie i zaczynają delikatnie drgać. Drgania te wywołują mimowolne zaciskanie się mięśni Kegla. Dzięki temu ich kondycja się poprawia.
Gdy mam do czynienia z cukrzycą organizm próbuje rozrzedzić zbyt słodką krew, stąd wzmożone pragnienie i nasilone filtrowanie krwi przez nerki, a w efekcie częstsza potrzeba oddawania moczu.
O cukrzycy ostrzegają też:
Przy cukrzycy trzeba zmienić dietę i spożywać pokarmy oraz napoje o niskim indeksie glikemicznym – lekarz rodzinny wyjaśni, jakie to są. Bardzo ważna jest też codzienna, trwająca min. 30 minut aktywność fizyczna – poprawia wrażliwość tkanek na insulinę i wykorzystanie glukozy przez komórki.
Zespół jelita wrażliwego występuje gdy nadmiar gazów w jelitach i zalegająca treść pokarmowa stają się przyczyną zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, które oddziałuje też na pęcherz.
Przy tym schorzeniu zalecana jest zmiana diety i bazowanie na produktach zawierających małą ilość łatwo fermentujących składników (takich jak np. fruktoza, laktoza, fruktany, sztuczne substancje słodzące).
Lekarz rodzinny może dysponować wykazem pokarmów zalecanych i zakazanych. Korzystne jest też stosowanie technik pozwalających odreagować stres, np. relaksacyjnych.
Przede wszystkim zmiana jadłospisu i nawyków. Niezależnie z jakim uciążliwym schorzeniem mamy do czynienia, warto: