Krzywa cukrowa to badanie nazywane też doustnym testem obciążenia glukozą (w skrócie OGTT). Jest to jedyny sposób, by przeprowadzić diagnostykę cukrzycy. Jak się do niego przygotować i jakie są normy? Dla niektórych badanie krzywej cukrowej może być nieprzyjemne. Poznaj 3 sposoby, by łatwiej je przejść.
Analizę krzywej cukrowej wykonuje się, by określić stężenie glukozy we krwi (tzw. glikemię). Wyniki badania pozwalają ocenić, jak nasz organizm radzi sobie z wchłanianiem glukozy oraz wydzielaniem insuliny.
Wskazania do badania krzywej cukrowej
Badanie zlecane jest pacjentom, u których wykryto podwyższony poziom cukru we krwi na czczo (w morfologii). By potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę typu 2 lub cukrzycę ciążową, lekarz zleci krzywą cukrową.
Krzywa cukrowa - normy badania
Prawidłowy wynik poziomu cukru na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dL. Nieprawidłowy – od 100 do 125 mg/dL, a wyższy oznacza już stan przedcukrzycowy albo cukrzycę.
Przebieg badania krzywej cukrowej
Pacjentowi dwu- lub trzykrotnie pobiera się krew (decyduje lekarz, który zleci badanie dwu- lub trzypunktowej krzywej).
Pierwsze pobranie jest na czczo (bez jedzenia i picia przez 12 godzin), więc przychodzimy na badanie rano. Na badanie przynosimy glukozę w proszku kupioną wcześniej w aptece. Trzeba wypić roztwór, który przygotuje pielęgniarka: 75 g glukozy w 250-300 ml wody. Musimy wypić całość w ciągu 5 minut. Godzinę po spożyciu drugi raz pobierana jest krew i znów oznacza się stężenie glukozy.
Jeśli to krzywa trzypunkrowa, trzecie pobranie i pomiar powinny być wykonane po kolejnych 60 minutach.
Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej?
- Badania krzywej cukrowej nie powinno się wykonywać w trakcie infekcji.
- Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, skonsultuj z lekarzem, czy i jak powinnaś je odstawić przed badaniem. Wiele preparatów wpływa na obniżenie lub podwyższenie poziomu glukozy, np. moczopędny furosemid, a nawet paracetamol. Nie bierz ich dobę przed pobraniem!
- Nie pij alkoholu 3 dni przed pobraniem, ogranicz kawę i mocną herbatę.
- Do przychodni zabierz książkę, gazetę lub krzyżówki, by czas spędzony w przerwach między pobraniami upłynął szybciej i przyjemniej.
- Weź też coś do jedzenia, bo po serii pobrań powinnaś się posilić. Odczekaj 15 minut i gdy upewnisz się, że czujesz się dobrze, możesz wracać do domu. Lepiej, byś nie prowadziła auta.
- Przed pierwszym pobraniem można wypić niewielką ilość wody niegazowanej.
- Przez całe badanie nie wolno opuszczać punktu pobrań, bo w czasie przyswajania glukozy następuje wyrzut insuliny, który powoduje u większości osób osłabienie, senność, nudności, zawroty głowy, a nawet omdlenie.
Jak łatwiej przejść badanie krzywej cukrowej? 3 sposoby
Robi ci się słabo na samą myśl o mdłym, supersłodkim i gęstym roztworze glukozy? Są sposoby, by choć trochę ułatwić sobie jego wypicie.
-
Kup w aptece glukozę smakową. Nie zawsze jest dostępna od ręki, czasem trzeba odwiedzićkilka punktów lub po prostu zamówić ją w aptece wcześniej, ewentualnie kupić w aptece internetowej. Dostępne są różne smaki, m.in. cytrynowy, pomarańczowy, truskawkowy.
-
Wciśnij do roztworu sok z połówki cytryny. Działa podobnie jak glukoza smakowa, kwaśny posmak pomaga wypić mdły napój. Może to być także sok z limonki, jeśli lubisz jego charakterystyczny smak.
-
Obficie przepłucz usta wodą. Nie można jej pić ani po wypiciu roztworu glukozy, ani między pobraniami, ale wolno przepłukiwać nią usta i wypluwać wodę.