Gdy jesteś już po menopauzie, każdy czerwony ślad na bieliźnie powinien Cię zaniepokoić i zostać potraktowany jako sygnał alarmowy, że coś się dzieje w organizmie. Czego możesz się spodziewać? Poznaj objawy krwawienia po menopauzie i zobacz, jak się je leczy.
Menopauza to ostatnia miesiączka kobiety. Zazwyczaj przypada między 45. a 55. rokiem życia. Poprzedza ją trwający kilka lat okres stopniowego spadku aktywności jajników.
Wyhamowuje produkcja hormonów płciowych, menstruacje mogą być nieregularne. Kiedy od roku nie miesiączkujesz, weszłaś w wiek pomenopauzalny. Teraz każde krwawienie należy traktować jako wskazanie do wizyty u lekarza.
To naturalny proces i powszechna przyczyna plamień. Po ustaniu miesiączkowania błona śluzowa wyściełająca macicę (endometrium) staje się cienka. Naczynia krwionośne położone pod nią robią się kruche. Jeśli ulegną uszkodzeniu, może pojawić się krwawienie. Takie epizody występują nieregularnie. Nie wymagają leczenia, jednak zawsze trzeba się zbadać, by zachować czujność onkologiczną i wykluczyć ewentualne groźniejsze przyczyny.
To na ogół zmiany łagodne. Krwawieniom nimi spowodowanym towarzyszą ostre bóle w podbrzuszu, a czasem też parcie na pęcherz lub nietrzymanie moczu. Leczenie jest uzależnione od liczby i rozmiarów mięśniaków, ich umiejscowienia oraz natężenia dolegliwości. Lekarz musi obejrzeć je w badaniu USG. Wykona też analizę histopatologiczną.
W pierwszym przypadku pojawia się ból w podbrzuszu lub okolicach krzyża. Z kolei polipy szyjki macicy nie dają dolegliwości. Dopiero kiedy osiągną rozmiary powyżej 1,5 cm, powodują krwawienia. Są to zazwyczaj zmiany łagodne, ale z czasem mogą ulec zezłośliwieniu.
Może to być rak szyjki macicy, sromu, jajnika, endometrium. Bezbolesne krwawienia to z reguły początkowy objaw, występuje na wczesnym etapie rozwoju choroby. Dlatego tak ważne jest, by już przy pierwszym krwawieniu po menopauzie zgłosić się do lekarza. To pozwoli wykryć zmiany we wczesnym stadium.
Jeśli pojawi się po oddaniu stolca lub wysiłku fizycznym, trzeba leczyć guzki krwawnicze odbytu.
W razie różowych plamień po opróżnieniu pęcherza trzeba wykonać analizę moczu.
Niewielkie krwawienia mogą być skutkiem mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej.
Leczenie krwawienia po menopauzie zależy od przyczyny jego występowania. Oto najważniejsze zalecenia: