Krzewy jeżyny są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Warto podjąć to zadanie, bo owoce jeżyn są przepyszne, bardzo zdrowe i o szerokim zastosowaniu. Jakie odmiany jeżyny są najlepsze do uprawy? Jakiego potrzebują stanowiska i gleby? Kiedy jest czas zbiorów owoców? Sprawdź, jak przycinać i pielęgnować krzewy jeżyny.
W Polsce w stanie dzikim występuje blisko 60 gatunków jeżyn. Rosną w lasach, na słonecznych polanach i nieużytkach rolnych. To dość niskie krzewy, dorastające do 1 m wysokości i kilku metrów długości. Ich pędy są gęsto pokryte zakrzywionymi kolcami. Wyśmienity, kwaskowaty smak ich owoców sprawił, że krzew ten zaczęto uprawiać w ogrodzie.
Owoce jeżyny ogrodowej są większe niż u dzikich gatunków. Pędy zaś są pozbawione kolców. Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus) silnie rośnie i daje smaczne owoce, które w zależności od odmiany mogą być słodkie lub kwaśne. Ponadto nowsze odmiany, 'Loch Ness' i 'Navaho', mają bardzo duże owoce.
Ciernie mocno utrudniały zbiór jeżyn, więc postanowiono usunąć tę niewygodną cechę. Pierwszą bezkolcową odmianą była 'Thornless Evergreen', ale nie nadawała się do samodzielnego mnożenia, ponieważ siewki i odrosty znów wytwarzały kolce. W latach 80. udało się wyhodować wymarzoną odmianę. Do popularnych należą 'Orkan' oraz 'Thornfree' owocujące tylko na pędach dwuletnich. 'Orkan' daje duże owoce i obfity plon, z kolei 'Thornfree' jest odporna na przemarzanie.
Roślina ta nie jest trudna w uprawie. Jej długie pędy trzeba prowadzić przy podporach. Musimy też pamiętać o corocznym przycinaniu krzewów, tak by zbytnio się nie zagęszczały. Zdziczałe krzewy dają dużo mniejszy plon i są narażone na choroby. Zadbane okazy są mniej podatne na choroby, niż spokrewnione z nimi maliny.
Pielęgnacja jeżyn to głównie niedopuszczenie do pokładania się pędów na ziemi oraz wycinanie tych, które już owocowały.
Jeżyna bezkolcowa wymaga stanowiska oświetlonego przez co najmniej pół dnia. Najlepiej rośnie na wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej i średnio gliniastej glebie o pH ok. 6,5. Sadzimy ją jesienią lub wiosną. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić 2-4 m.
Jeżyny w okresie suszy wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie dojrzewania owoców, gdyż niedobór wody zmniejszy ich wielkość i pogorszy smak. Glebę wokół krzewów warto ściółkować, by ograniczyć parowanie wody z podłoża oraz rozwój chwastów.
Na zimę nasady krzewów kopczykujemy, a w chłodniejszych rejonach kraju pędy ściągamy z rusztowań i podpór, po czym osłaniamy je agrowłókniną.
Jeżyny plonują obficie – z jednego krzewu można uzyskać 5-10 kg owoców. Pierwsze owoce dojrzewają w sierpniu. Zbiory trwają do października, a nawet listopada.
Na wiosnę wycinamy przy ziemi wszystkie pędy dwuletnie, które już owocowały. W lecie pędy jednoroczne można uszczykiwać.