Dokumentację medyczną lepiej mieć przygotowaną na wypadek nagłej choroby. Warto zadbać także o upoważnienie dla członka rodziny, by na wypadek pobytu w szpitalu bliscy otrzymali informacje o naszym stanie zdrowia. Jak załatwić te dokumenty i gdzie je przechowywać?
Nagłe zachorowanie lub pobyt w szpitalu zwykle wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. By uzyskać informacje o stanie zdrowia członka rodziny potrzebujemy upoważnienia, (a chory nie zawsze jest w stanie go udzielić). Zdarza się też, że lekarz prosi o dostarczenie dokumentacji medycznej pacjenta. W czasie epidemii takie sprawy i dokumenty trudno załatwić „od ręki”, a czasem jest to niemożliwe – właśnie z powodu braku upoważnienia do wglądu do dokumentacji medycznej...
Upoważnienie dla członka rodziny
Zwykle upoważnienia dla naszych bliskich wypełniamy, zapisując się do nowej placówki. Nie zawsze pamiętamy, czy na pewno takie upoważnienie złożyliśmy albo kto jest upoważniony.
Uwaga! Bliską osobę możemy też upoważnić do dostępu do danych o naszym leczeniu na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta), w zakładce „Uprawnienia” u góry strony.
Dokumentacja medyczna i wyniki badań
Dokumentacja medyczna jest przechowywana w każdej z placówek, w której się leczymy (w zakresie leczenia prowadzonego w tej placówce). Jest udostępniania pacjentowi (i osobom upoważnionym) na każde żądanie.
Uwaga! Personel medyczny może udzielić informacji o stanie pacjenta tylko upoważnionej przez niego osobie, dotyczy to też osób najbliższych, np. żony.