Jak wzmocnić włosy osłabione wiekiem lub chorobą? Trzymaj się tych prostych zasad
Joanna Cybulska-Futkowska
15.03.2021 13:13
Osłabione włosy można wzmocnić domowymi sposobami. Specjalne wcierki, zmiana diety, suplementy odżywią cebulki i poprawią kondycję włosów, ale trzeba stosować je regularnie. Jeśli zauważyłaś, że włosy stały się łamliwe, suche, zaczęły wypadać − działaj!
Z wiekiem włosy nie tylko siwieją. Kosmyków jest też coraz mniej, bo z upływem czasu zmniejsza się liczba mieszków włosowych. Zwężają się też ich ujścia, więc włosy rosną cieńsze i są słabsze. Tracą również elastyczność, robią się bardziej suche, sztywne i łamliwe. Ich starzenie się przyspieszają też zmiany hormonalne, stres, zła dieta.
Aby wzmocnić włosy, trzeba odżywiać cebulki, bo to od nich zależy, jak szybko rosną włosy i w jakiej będą kondycji, ale też odżywiać same pasma.
Dieta na wzmocnienie włosów
Aby poprawić kondycję osłabionych włosów przede wszystkim wzbogać dietę.
Dostarcz organizmowi cynk i krzem. Znajdziesz je w orzechach, migdałach, pestkach dyni i słonecznika, rzodkiewkach oraz selerze.
Zadbaj, by w posiłkach nie zabrakło beta-karotenu. Przekształcany w organizmie w wit. A, wspomaga wzrost włosów. Bogate w niego są pomidory, marchew, brokuły, sałata, szczypiorek, koperek, natka pietruszki.
W menu powinno się również znaleźć chude mięso, wędliny, nabiał oraz jaja, które są źródłem koniecznego do odbudowy włosów białka.
Aby mieć piękne włosy, jedz produkty zawierające cynk123rf.com
Czym odżywić cebulki włosów?
Aby spowolnić ten proces, przede wszystkim zadbaj o skórę głowy. Dostarcz cebulkom substancji odżywczych, które pobudzą je do działania.
Pomogą ci w tym wcierki, skoncentrowane preparaty – ampułki, serum oraz lotiony zawierające witaminy, wyciągi ziołowe (np. ze skrzypu, korzenia łopianiu, czarnej rzepy, brzozy), ale też np. kofeinę czy koenzym Q10. Wmasowując je codziennie w skórę poprawisz jej ukrwienie i odżywisz cebulki, a wtedy włosy będą rosły szybciej i staną się mocniejsze.
Można stosować gotowe preparaty z apteki lub samemu przygotować napary np. z pokrzywy czy skrzypu polnego do picia oraz płukania włosów.
Kilkuminutowy masaż skóry głowy rób nie tylko aplikując wcierki. Podczas każdego mycia głowy przez 2 - 3 minuty zataczaj palcami małe kółeczka. Potem rozstawiaj palce szeroko i zbliżaj je do siebie, lekko uciskając głowę. Taki zabieg wzmocni cebulki.
Stosuj peelingi − raz na dwa tygodnie. Dzięki nim uwolnisz skórę głowy z zalegających, martwych komórek, a wcierki odżywiające cebulki włosów lepiej zadziałają. Specjalny peeling nanosi się przed myciem głowy, lekko wmasowuje, a potem spłukuje.
Suplementy wzmacniające włosy
Gdy włosy są bardzo słabe i trzeba działać szybko.
Sięgnij też po preparaty, które w swym składzie mają biotynę (wspiera ona odnowę naskórka i włosów), cynk, magnez, krzem i witaminy, które odżywią mieszki włosowe. Aby kuracja tabletkami przyniosła efekty, trzeba je przyjmować systematycznie przez 2 - 4 miesiące.
Aby poprawić kondycję włosów, łykaj preparaty zawierające biotynę123rf.com
Odżywki poprawią wygląd włosów
Najlepiej używaj tych do spłukiwania. Po umyciu głowy wmasuj delikatnie odżywkę w same włosy, zostaw na kilka minut i spłucz.
Raz w tygodniu nałóż maseczkę na umyte pasma, owiń głowę folią, potem ręcznikiem, a po 20 minutach spłucz dokładnie włosy. Jeśli kosmetyk za bardzo obciąża włosy, możesz nałożyć go tylko na końcówki.
Co szkodzi włosom?
Nie poddawaj włosów zbyt intensywnym zabiegom fryzjerskim.
Nie przesadzaj z farbowaniem (zwłaszcza silnym rozjaśnianiem) i ondulacją. Unikaj nadmiaru lakieru i środków do stylizacji, które wysuszają włosy i mogą też prowadzić do powstania łupieżu.