Jak wzmocnić włosy osłabione wiekiem lub chorobą? Trzymaj się tych prostych zasad
Joanna Cybulska-Futkowska
15.03.2021 13:13
Osłabione włosy można wzmocnić domowymi sposobami. Specjalne wcierki, zmiana diety, suplementy odżywią cebulki i poprawią kondycję włosów, ale trzeba stosować je regularnie. Jeśli zauważyłaś, że włosy stały się łamliwe, suche, zaczęły wypadać − działaj!
Z wiekiem włosy nie tylko siwieją. Kosmyków jest też coraz mniej, bo z upływem czasu zmniejsza się liczba mieszków włosowych. Zwężają się też ich ujścia, więc włosy rosną cieńsze i są słabsze. Tracą również elastyczność, robią się bardziej suche, sztywne i łamliwe. Ich starzenie się przyspieszają też zmiany hormonalne, stres, zła dieta.
Aby wzmocnić włosy, trzeba odżywiać cebulki, bo to od nich zależy, jak szybko rosną włosy i w jakiej będą kondycji, ale też odżywiać same pasma.
Dieta na wzmocnienie włosów
Aby poprawić kondycję osłabionych włosów przede wszystkim wzbogać dietę.
Dostarcz organizmowi cynk i krzem. Znajdziesz je w orzechach, migdałach, pestkach dyni i słonecznika, rzodkiewkach oraz selerze.
Zadbaj, by w posiłkach nie zabrakło beta-karotenu. Przekształcany w organizmie w wit. A, wspomaga wzrost włosów. Bogate w niego są pomidory, marchew, brokuły, sałata, szczypiorek, koperek, natka pietruszki.
W menu powinno się również znaleźć chude mięso, wędliny, nabiał oraz jaja, które są źródłem koniecznego do odbudowy włosów białka.
Czym odżywić cebulki włosów?
Aby spowolnić ten proces, przede wszystkim zadbaj o skórę głowy. Dostarcz cebulkom substancji odżywczych, które pobudzą je do działania.
Pomogą ci w tym wcierki, skoncentrowane preparaty – ampułki, serum oraz lotiony zawierające witaminy, wyciągi ziołowe (np. ze skrzypu, korzenia łopianiu, czarnej rzepy, brzozy), ale też np. kofeinę czy koenzym Q10. Wmasowując je codziennie w skórę poprawisz jej ukrwienie i odżywisz cebulki, a wtedy włosy będą rosły szybciej i staną się mocniejsze.
Można stosować gotowe preparaty z apteki lub samemu przygotować napary np. z pokrzywy czy skrzypu polnego do picia oraz płukania włosów.
Kilkuminutowy masaż skóry głowy rób nie tylko aplikując wcierki. Podczas każdego mycia głowy przez 2 - 3 minuty zataczaj palcami małe kółeczka. Potem rozstawiaj palce szeroko i zbliżaj je do siebie, lekko uciskając głowę. Taki zabieg wzmocni cebulki.
Stosuj peelingi − raz na dwa tygodnie. Dzięki nim uwolnisz skórę głowy z zalegających, martwych komórek, a wcierki odżywiające cebulki włosów lepiej zadziałają. Specjalny peeling nanosi się przed myciem głowy, lekko wmasowuje, a potem spłukuje.
Suplementy wzmacniające włosy
Gdy włosy są bardzo słabe i trzeba działać szybko.
Sięgnij też po preparaty, które w swym składzie mają biotynę (wspiera ona odnowę naskórka i włosów), cynk, magnez, krzem i witaminy, które odżywią mieszki włosowe. Aby kuracja tabletkami przyniosła efekty, trzeba je przyjmować systematycznie przez 2 - 4 miesiące.
Odżywki poprawią wygląd włosów
Najlepiej używaj tych do spłukiwania. Po umyciu głowy wmasuj delikatnie odżywkę w same włosy, zostaw na kilka minut i spłucz.
Raz w tygodniu nałóż maseczkę na umyte pasma, owiń głowę folią, potem ręcznikiem, a po 20 minutach spłucz dokładnie włosy. Jeśli kosmetyk za bardzo obciąża włosy, możesz nałożyć go tylko na końcówki.
Co szkodzi włosom?
Nie poddawaj włosów zbyt intensywnym zabiegom fryzjerskim.
Nie przesadzaj z farbowaniem (zwłaszcza silnym rozjaśnianiem) i ondulacją. Unikaj nadmiaru lakieru i środków do stylizacji, które wysuszają włosy i mogą też prowadzić do powstania łupieżu.