Jeśli przyjęłaś pod swój dach uchodźców z Ukrainy, możesz liczyć na pomoc od państwa. Jakie świadczenie Ci przysługuje i co zrobić, aby je otrzymać? Jak zarejestrować uchodźcę i pomóc mu w uzyskaniu numeru PESEL? Gdzie znajdziemy pomoc w zorganizowaniu pobytu uchodźców z Ukrainy? Sprawdź, gdzie uzyskasz fachową pomoc i konkretne informacje.
Początkowo panował chaos, Straż Graniczna odprawiała uchodźców, a wszystkie inicjatywy były spontanicznymi działaniami samorządów i prywatnych osób. Dokumentem, który ma uporządkować pobyt uchodźców, jest Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Przepisy weszły w życie 12 marca, ale ich realizacja rozpocznie się stopniowo, po wprowadzeniu przepisów wykonawczych i przekazaniu pieniędzy od wojewodów.
Otrzymasz świadczenie za każdą przyjętą osobę. Ustawa zakłada wypłatę rekompensaty właścicielom prywatnych mieszkań, domów i innych budynków za udzielenie schronienia i wyżywienie uchodźców z Ukrainy po 24 lutego br.
Rząd zapowiedział rekompensatę w wysokości 40 złotych za dobę za jedną przyjętą pod swój dach osobę. Przyjęta ustawa mówi, że: „Każdemu (...), kto zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż na okres 60 dni. Okres wypłaty może być przedłużony w uzasadnionych przypadkach”.
Wciąż czekamy na konkrety w tej sprawie i uruchomienie procedury. Na obecną chwilę przygotowywany jest wniosek w wersji papierowej, trwają też prace nad wnioskiem online. Według zapowiedzi pieniądze dla osób, które będą składać wnioski, pojawią się na ich kontach w ciągu maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.
WAŻNE! By świadczenie było wypłacone, uchodźcy muszą być zarejestrowani! Nie można też pobierać żadnych opłat od swoich gości (co oświadczamy w specjalnej klauzuli we wniosku). Gminy mogą weryfikować prawdziwość podanych informacji.
Przyjęta ustawa pomija te kwestie, część samorządów wprowadza własne rozwiązania.
Czy trzeba składać nowe deklaracje odpadowe? Każda z osób, która przyjmie do domu gości z Ukrainy, powinna zapytać o to w wydziale gospodarki odpadami. W teorii ze świadczenia, które ma otrzymać gospodarz, powinny być pokryte zwiększone opłaty czynszowe, opłaty za gospodarowanie odpadami czy ścieki.
Samorządy wprowadzają ulgi. Niektóre z nich (np. Chełm, Opole) zwalniają z deklarowania większej liczby osób i wprowadzają bony komunalne (umorzenie różnic w płatnościach po przyjęciu uchodźców względem wcześniejszych okresów).
Od tej formalności trzeba zacząć, by obywatel Ukrainy mógł legalnie przebywać na terenie Polski przez 18 miesięcy i zyskał dostęp do świadczeń społecznych (m.in. emerytura, zasiłki, 500 plus), do opieki medycznej, edukacji i mógł legalnie pracować.
Osoby, które zatrzymały się u nas, muszą wypełnić wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem zbrojnym. Jest dwujęzyczny, ale należy go wypełnić alfabetem łacińskim, co może dla Ukraińca stanowić problem, warto swoim gościom w tym pomóc. Wniosek składają w dowolnym urzędzie miasta/gminy. Można go pobrać ze stron tych urzędów lub z www.gov.pl
Wiele samorządów zorganizowało też możliwość zrobienia bezpłatnie zdjęć do tymczasowych dokumentów dla uchodźców. Informacje powinniśmy znaleźć na stronie internetowej urzędu.
WAŻNE! Nadawanie numerów PESEL uchodźcom wystartowało 16 marca. Samorządy apelują o rozłożenie tego procesu w czasie, by nie doprowadzić do paraliżu urzędów. Wszyscy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, będą zarejestrowani z datą wsteczną niezależnie od tego, kiedy stawią się w urzędzie. Warto więc uspokoić gości, przekazując im tę informację.
W wielu miastach powstały też punkty mobilne, zlokalizowane głównie w pobliżu miejsc, gdzie przebywa duża liczba Ukraińców, np. przy halach wystawowych czy sportowych, w których zorganizowano dla nich noclegi.
Przyjmując uchodźców, oprócz dachu nad głową trzeba im zorganizować miejsce do spania i zaopatrzyć w podstawowe rzeczy. Zwykle uciekali z jedną walizką.
Zadzwoń do urzędu gminy i zapytaj np. o możliwość wynajęcia łóżek lub materacy, jeśli brakuje ich dla twoich gości. Nie wstydźmy się prosić o wsparcie, nie musimy zagwarantować im wszystkiego sami! Osoby, które przyjęliśmy, mogą korzystać z darów z pomocy rzeczowej ze zbiórek zorganizowanych przez lokalne organizacje i samorządy. One właśnie po to powstały!
WAŻNE! Praktycznie w każdym mieście i gminie jest wyznaczona osoba koordynująca działania pomocowe na rzecz uchodźców. Często są to kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej. Warto się do nich zgłosić.
Prowadzisz sklep lub zakład fryzjerski i chciałabyś pomóc, zatrudniając Ukrainkę? Jeśli tylko się zarejestrowała (ma PESEL), można ją legalnie zatrudnić i to w sposób uproszczony, bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek pozwoleń na pracę.
Trzeba jedynie skierować do urzędu pracy właściwego dla siedziby naszej firmy Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.
Ważne! Można to zrobić tylko elektronicznie, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl w zakładce "Zatrudnianie cudzoziemców".
Nie każdy ma możliwość i jest gotowy przyjąć potrzebujących pod swój dach. Ale często mamy czas i ofiarowanie go w ramach wolontariatu jest również cenne.
W natłoku informacji, jakie do nas trafiają w związku z kryzysem migracyjnym w Polsce, łatwo się pogubić. Gdzie się zgłosić?
Infolinia: +48 47 721 75 75
Obecnie dostępna tylko w sprawach dotyczących obywateli Ukrainy. Urząd udziela informacji w dni powszednie od 9.00 do 15.00 m.in. na temat legalizacji pobytu czy nadania statusu uchodźcy, także każdego innego problemu osób uciekających przed wojną w Ukrainie.
Dostępne na stronie: www.gov.pl/udsc/punktyinformacyjne-i-infolinieurzedow-wojewodzkich
ocalenie.org.pl
Centrum Pomocy Cudzoziemcom pracuje w dni powszednie do 9.00 do 17.00. Można umówić się na konsultację online, wysyłając maila: [email protected]