Każdy z nas sam wybiera, w jaki sposób jest się w stanie zaangażować w pomoc osobom uciekającym przed koszmarem wojny. Możliwości są różne, a potrzebujących wielu. Chcesz podzielić się tym co masz? Rzeczami? Mieszkaniem? A może zaoferujesz swój czas? Upewnij się, czego najbardziej potrzebują uchodźcy z Ukrainy.
Spis treści
Uchodźcy z Ukrainy przybywają do Polski niekiedy tylko z tym, z czym wyszli z domów. Potrzebują wielu rzeczy. Nie jesteś w stanie pomóc finansowo? Nic nie szkodzi. Niewykluczone, że uciekinierom przydadzą się rzeczy, które masz w domu i zdecydujesz się nimi podzielić.
W całym kraju trwają zbiórki rzeczy codziennego użytku oraz żywności. Jeżeli posiadasz je i chcesz przekazać dla osób, które uciekły przed wojną, sprawdź, gdzie przyjmowane są w Twojej okolicy. Szczegółowe informacje o miejscach i instytucjach niosących pomoc w konkretnym województwie podaje np. portal rmf24.pl.
Informacje uzyskasz też w swoim urzędzie gminy oraz w lokalnych organizacjach pomocowych. Zbiórki takie często są ogłaszane na plakatach rozwieszanych niedaleko miejsca zbiórki.
Zgromadzone dary trafią do obywateli Ukrainy, którzy w poszukiwaniu schronienia przekroczyli polską granicę albo oczekują przed przejściem granicznym. Zbierane są też rzeczy dla tych, którzy zostali na terenie Ukrainy.
Nie oddawaj w ciemno rzeczy, które wydają Ci się przydatne. Więcej zdziałasz, gdy dowiesz się od organizatorów zbiórki, czego konkretnie w tej chwili potrzebują. Zwykle zbierane są:
Rzeczy chroniące przed chłodem: ciepła odzież (bluzy polarowe) i okrycia wierzchnie, koce zwykłe i termiczne, śpiwory oraz podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace.
Ubrania (nowe lub używane), bielizna damska, męska, dziecięca (nowa), płaszcze przeciwdeszczowe. Wszystkie rzeczy powinny być czyste i w dobrym stanie.
Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant). To, co dodaje najwięcej energii, czyli orzechy, masło orzechowe, czekolady z orzechami itp. Przydadzą się też konserwy, makarony, płatki zbożowe. Wszystkie produkty powinny mieć długi okres przydatności do spożycia. Lepiej nie przynoś żywności o niewielkiej wartości energetycznej (np. dżemów), ale już żywność dla diabetyków albo bezglutenową – jak najbardziej. Ważne, by paczkę dobrze opisać!
Naczynia kuchenne: zarówno jednorazowego i wielokrotnego użytku, np. talerze, sztućce, kubki ze szkła, silikonu spożywczego oraz plastiku.
Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli i pod prysznic, mydło, dezodoranty, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, szczotki do włosów. A także podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry - są chłonne i szybko schną).
A także worki na śmieci, środki dezynfekujące, alkohol do dezynfekcji, środki opatrunkowe (np. gaza, bandaże), maski filtrujące czy też jednorazowe.
Rzeczy innego rodzaju: zapałki, zapalarki, baterie, powerbanki oraz latarki, świece. A także zestawy pierwszej pomocy (apteczki).
Zamiast oddać to, co masz w domu, kupujesz coś dla potrzebujących? Nie wybieraj rzeczy wielu rodzajów. Lepiej będzie jeżeli kupisz coś w opakowaniu zbiorczym, np. zgrzewkę soków, karton podpasek albo pieluch itd. To ułatwia transport darów oraz późniejsze dzielenie ich pomiędzy potrzebującymi. Pomożesz, opisując opakowania.
Osoby, które przekroczyły polską granicę, uciekając przed wojną, potrzebują bezpiecznego miejsca na chwilę, na noc, ale i na kilka dni czy miesięcy.
Decyzja o przyjęciu uciekinierów musi być przemyślana. Zwłaszcza jeśli zamierzasz gościć ich u siebie w domu. Dzielenie przestrzeni z całkiem obcymi osobami nie zawsze jest łatwe.
Chęć udostępnienia mieszkania lub pokoju możesz zgłosić na stronie rządowej pomagamukrainie.gov.pl. Albo poinformować lokalną jednostkę koordynującą pomoc dla uchodźców (spytaj o nią w urzędzie miasta lub gminy). Możesz też zgłosić chęć pomocy, wypełniając formularz na stronie www.polacydlaukrainy.pl. Dane z tego formularza trafią do samorządu lokalnego w gminie, w której mieszkasz. Następnie przedstawiciel samorządu skontaktuje się z Tobą, by ustalić szczegóły tymczasowego pobytu, który chcesz zaoferować uchodźcom. Możesz się zgłosić także, pisząc na adres: [email protected].
Uciekinierzy poszukują również mieszkań do wynajęcia. Pośredniczy w tym np. Fundacja Ocalenie, ocalenie.org.pl/wynajem-mieszkan-i-pokoi, e-mail: [email protected]. Wynajmując mieszkanie uchodźcom, warto podpisać umowę najmu (najlepiej na czas określony) albo użyczenia (jeśli chcesz to zrobić za darmo).
Jeżeli nie dasz rady nikogo gościć, ale chcesz pomóc, zgłoś, że można się u Ciebie ogrzać, zjeść coś ciepłego i poszukać miejsca z noclegiem. Możesz też zaoferować swoją pomoc tym, którzy takich gości już przyjęli, np. umówić się na zrobienie zakupów dla uchodźców raz na jakiś czas, zaopiekowanie się dziećmi albo zaoferować zorganizowanie im rozrywek (pójście do kina, parku, ZOO, na plac zabaw).
Powstała mapa oferowanych miejsc (dostępna na uasupport.pl). Tam możesz, z pomocą formularza, zgłosić swoje mieszkanie.
Organizatorzy pomocy potrzebują wielu osób, by sprawnie otoczyć uciekinierów opieką.
Na stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl znajdziesz formularz, poprzez który możesz się zgłosić.
Najszybciej znajdziesz miejsce, w którym przyda się pomoc, w lokalnej organizacji wspierającej uchodźców. Informacje o wolontariacie znajdziesz też w urzędzie miasta (gminy).
Szczególnie poszukiwani są: medycy, tłumacze, psycholodzy, terapeuci i prawnicy oraz osoby posługujące się językiem ukraińskim lub rosyjskim. Ale w cenie jest każdy, kto chce poświęcić swój czas.
Jako wolontariuszka możesz przygotowywać i wydawać jedzenie oraz napoje uciekinierom, przygotowywać miejsca noclegowe dla nich i pomagać im w przeniesieniu się, jeśli jest taka potrzeba. Często brakuje osób, które będą sortować i pakować dary rzeczowe albo przygotowywać je do wydania potrzebującym.
To często najlepsza forma wsparcia. Nie musisz zastanawiać się, co jest potrzebne. O zakupach decyduje organizacja, której pomogłaś finansowo.
Jeżeli tylko jesteś w stanie, możesz pomóc uchodźcom finansowo, wspierając zbiórki instytucji i organizacji charytatywnych. Wpłacając na konta jednej z poniższych, masz pewność, że pomoc trafi do potrzebujących. Sprawdzone zbiórki i konta:
Konto: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772, tytuł wpłaty: Ukraina,
zbiórka: www.siepomaga.pl/pah-ukraina.
Zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów na Ukrainie i uchodźców w Polsce.
partner strony www.razemdlaukrainy.pl
Konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.
Środki będą przeznaczone m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i innych podstawowych rzeczy.
Konto: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, SWIFT: BPKOPLPW
Konto: Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 SWIFT: BIGBPLPW, tytułem: UKRAINA
Zakup artykułów pierwszej potrzeby oraz wsparcie psychologiczne dla pokrzywdzonych w wyniku wojny.
Polska Misja Medyczna, www.pmm.org.pl
Konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA.
Zbiórka na pomoc medyczną na Ukrainie.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Pomoc kierowana do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy.
Zbiórka: www.pomagam.pl/solidarnizukraina
Środki dla ukraińskich organizacji pomocy humanitarnej.
Konto: PL 39 1090 2398 0000 0001 4980 4904
Pieniądze przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz potrzeby uchodźców z Ukrainy.
Konto: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002, tytuł: pomoc dzieciom na Ukrainie
darowizna.
Pomoc dla dzieci z ukraińskiego Mariupola w wieku szkolnym, z rodzin przesiedlonych, ubogich i z dwóch domów dziecka.
Środki przekazane zostaną na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce
Zbiórka: www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy
Pieniądze dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych na Ukrainie.
Polska Fundacja Paraolimpijska
Konto: 41 1600 1462 1028 6911 2000 0003, tytuł: darowizna Solidarni z Ukrainą.
Środki na pomoc uchodźcom (dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, samotne matki).
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konta bankowe do zbierania datków na pomoc w obronie kraju w różnych walutach. W imieniu NBU konto w złotych polskich otworzył BGK.
Konto: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002, tytuł: Wsparcie dla Ukrainy, Odbiorca: Narodowy Bank Ukrainy, Kod SWIFT: GOSKPLPW (w przypadku przelewów z zagranicy).
Rachunek służy do gromadzenia środków w PLN i rozliczeń bezgotówkowych.
Oszuści często uaktywniają się w przypadku katastrof i wypadków. Mogą chcieć wykorzystać Twoje dobre serce i podszywając się pod prawdziwe organizacje, próbować nakłonić Cię do wpłaty na fałszywą zbiórkę.
Zanim zatem przelejesz pieniądze jakiejkolwiek organizacji, sprawdź jej wiarygodność. Aktualną listę zweryfikowanych zbiórek na rzecz Ukraińców znajdziesz na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl oraz na portalu informacyjnym rmf24.pl, a także na stronie Portalu Zbiórek Publicznych zbiorki.gov.pl.
Robiąc przelew, sprawdź, czy numer konta odbiorcy należy do organizacji, której chcesz przekazać pieniądze.
Ostrzeżenia o niewiarygodnych zbiórkach i próbach oszustwa znajdziesz np. na stronie Niebezpiecznik.pl.
Nie klikaj w żadne linki z prośbą o wsparcie dla Ukrainy podane w SMS-ach lub e-mailach. Te często wykorzystują oszuści. Nie dawaj też pieniędzy domokrążcom.