Od czasu wybuchu pandemii, dostęp do rozrywki i kultury online jest wyjątkowo bogaty – możemy wybrać się na koncert, zwiedzać wspaniałe muzea na całym świecie, a nawet ćwiczyć pod okiem trenera bez wychodzenia z domu. Jakie ciekawe propozycje spędzenia czasu znajdziemy w internecie?
Wiele instytucji kultury, wydawnictw, platform daje teraz możliwość korzystania ze swoich zbiorów przez internet. Biblioteki publiczne udostępniają e-booki, audycje i filmy wszystkim chętnym czytelnikom. Do akcji włączają się księgarnie internetowe. Wybraną pozycję pobierzesz jednym kliknięciem na komputer lub czytnik, za darmo lub za niewielką opłatą.
Przydatne adresy:
Zarówno klasykę, jak i filmowe nowości, które nie miały jeszcze kinowej premiery, możesz teraz oglądać w domu. W internecie pojawiają się zarówno oryginalne filmy autorskie, które nie są przeznaczone do szerokiej dystrybucji, jak i wielkie kino hollywoodzkie.
Przydatne adresy:
Gdy z powodu epidemii zamknięto teatry, Metropolitan Opera zaczęła akcję „Nightly Met Opera Streams”, prezentując w sieci najbardziej popularne spektakle, m.in. „Eugeniusza Oniegina” czy „Tristana i Izoldę”.
W Polsce jako jeden z pierwszych spektakli w sieci – i to na żywo! – zaczął grać Teatr Żydowski w Warszawie. Udostępnia też sztuki z archiwum. W ślad za nim poszły Teatr Syrena i TR Warszawa, który ma repertuar dla rodziców i dzieci. Wirtualne drzwi otworzyły też m.in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku i Teatr Śląski w Katowicach. Informacje o repertuarze i terminy spektakli zamieszczane są na bieżąco na stronach internetowych i profilach na Facebooku poszczególnych teatrów.
Przydatne adresy:
Nie ruszając się z domu, zobaczysz zbiory największego muzeum na świecie – Luwru, zwiedzisz Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, berlińską Alte Nationalgalerie, Galerię Uffizi we Florencji, National Gallery of Art w Waszyngtonie i wiele innych światowych wystaw. Ofertę wirtualnych wycieczek mają też polskie muzea, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski czy Wawel. Przygotowywane są prezentacje, wycieczki z przewodnikiem, lekcje muzealne dla najmłodszych. Informacji warto szukać na stronach poszczególnych instytucji.
Przydatne adresy:
Gwiazdy muzyki pop ze sceny przenoszą się do sieci. Koncerty online planują m.in. Justyna Steczkowska, Ewa Farna, Urszula i wielu innych. O datach koncertów informują fanów na Facebooku i Instagramie. Muzycy klasyczni też nie zawiesili instrumentów na kołkach. W cyfrowej sali koncertowej można posłuchać Filharmoników Berlińskich, w serwisie YouTube muzyków Filharmonii Warszawskiej.
Przydatne adresy:
Przyda się każdemu, zwłaszcza po tygodniach siedzenia murem w domu. Kluby fitness, taneczne, jogi czy sportów walki otwierają się w przestrzeni wirtualnej i każda z nas może wybrać ulubioną trenerkę lub trenera, by razem ćwiczyć. Gimnastykę dla początkujących prowadzi np. Ola Żelazo, zajęcia zumby Kasia Gnich, Małgorzata Mostowska pomaga wzmocnić kręgosłup (dziewczyny mają swoje kanały na YouTubie). Warto też zainstalować sobie aplikację do ćwiczeń, np. Gixo – trenerzy pomagają wybrać ćwiczenia, dostosowane do twoich potrzeb, albo Yoga Wake-Up – ta aplikacja na dzień dobry zmotywuje cię do przyjemnego wysiłku.
Przydatne adresy:
A może wykorzystać ten czas, żeby zdobyć dodatkowe kompetencje? Internet daje niemal nieograniczone możliwości wyboru szkoleń. Popularne są e-lekcje języków obcych, kursy programowania, wizażu, rękodzieła, szycia. Warto też wziąć udział w webinarach z zakresu rozwoju osobistego. Wartościowe spotkania online z terapeutami i psychologami proponuje Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.
Przydatne adresy:
Wiele z nas teraz więcej czasu spędza w kuchni, próbując nowych przepisów lub wykorzystując (lepiej niż dotychczas) zawartość lodówki. Można to robić, ucząc się od mistrzów. Do wspólnego gotowania zapraszają szefowie kuchni na vlogach, kursach online i webinarach organizowanych specjalnie w związku z akcją #zostanwdomu. Warto wykorzystać okazję i zajrzeć do kuchni Pascala Brodnickiego i Agnieszki Mielczarek w Tubie Smaku albo gotować z Piotrem Ogińskim, vlogerem z Kocham Gotować.
Przydatne adresy: