Torbiele w piersiach najczęściej nie są groźne i dlatego nie wymagają leczenia farmakologicznego. Dolegliwości możesz jednak złagodzić i przyspieszyć znikanie zmian naturalnymi metodami. Skutecznie pomoże Ci w tym olej z wiesiołka, olej rycynowy, skrzyp polny, soda oczyszczona, kapusta biała i aloes z marchewką. Sprawdź, jak stosować domowe sposoby na torbiele w piersiach.
Nie wszystkie wyczuwalne zmiany w piersiach świadczą o nowotworze. Bardzo często są to torbiele, czyli łagodne zmiany, których leczenie farmakologiczne rzadko jest konieczne. Można jednak naturalnymi metodami złagodzić ewentualne dolegliwości i przyspieszyć znikanie zmian.
Torbiele to małe cysty wypełnione płynem, które pojawiają się w różnych miejscach, np. na piersiach. Najczęściej mają od 1 cm do 5 cm średnicy. Ich wielkość zależy też od dnia cyklu – przed miesiączką torbiele powiększają się, by po jej zakończeniu znacznie się zmniejszyć. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Większość z nich nie jest wyczuwalna, ale te większe można wyczuć jako twarde grudki, choć zdarzają się także miękkie, które można swobodnie przesuwać między palcami. Torbiele na piersiach pojawiają się najczęściej u kobiet ok. 40 roku życia.
Dokładna przyczyna i proces powstawania torbieli nie są dokładnie znane, ale są pewne czynniki, które sprzyjają ich występowaniu. Przede wszystkim są to zaburzenia hormonalne (zbyt wysoki poziom estrogenu) wywołane przez stres, menopauzę, późne macierzyństwo lub jego brak.
Większość torbieli nie daje żadnych objawów, ale większe zmiany mogą wywołać tkliwość i ból piersi promieniujący do pachy spowodowany uciskiem zmiany na tkankę piersi.
Wystąpienie większych torbieli można wyczuć przy samobadaniu piersi lub zobaczyć w badaniu USG. Małe, pojedyncze zmiany nie wymagają leczenia farmakologicznego i znikają samoistnie. Większe zmiany warto zbadać, gdyż mogą być to zmiany litotorbielowate, a te mogą mieć charakter złośliwy.
W przypadku zwykłych torbieli przeprowadzono badania, które wykazały, że nie ma możliwości przekształcenia torbieli w postać nowotworową. Jeśli torbiel jest jednak na tyle duża i uciążliwa, lekarz ginekolog lub onkolog może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym polegającym na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz hormonalnych w celu uregulowania gospodarki organizmu lub zabiegu chirurgicznym polegającym na nakłuciu i odessaniu płynu nagromadzonego w zmianie.
Jak już wspominaliśmy, torbiele nie są groźne i większości nie wymagają leczenia. Jeśli jednak chcemy złagodzić ewentualne dolegliwości i przyspieszyć znikanie cyst, możemy wykorzystać w tym celu naturalne metody. Warto jednak podkreślić, że takie stosowanie domowych kuracji uzasadnione jest jedynie ogólnymi właściwościami leczniczymi ziół lub innych substancji. Nie ma jednak żadnych badań naukowych, które wprost potwierdziłyby skuteczność takiego leczenia torbieli. Są to jednak naturalne metody, które – z wyjątkiem wymienionych przeciwwskazań – można bezpiecznie stosować. Nawet jeśli nie pomogą, to z pewnością nie zaszkodzą.
Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że takie naturalne metody leczenia mają sens i zastosowanie wyłącznie w przypadku zwykłych torbieli. Ziołowe kuracje i okłady nie wykazują żadnej skuteczności w przypadku zmian złośliwych, nowotworowych. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia farmakologicznego, dlatego każdą duża, bolesną lub niepokojącą zmianę w piersiach koniecznie trzeba pokazać lekarzowi ginekologowi lub onkologowi.
Pierwszym sposobem na leczenie cyst jest wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Należy unikać jedzenia zawierającego estrogen, np. drobiu, soi oraz niektórych ziół zawierających ten hormon. Warto natomiast postawić na naturalne antyoksydanty: maliny, truskawki, borówki amerykańskie, buraki, cykoria czy jarmuż. Podobne właściwości mają przyprawy takie jak: cynamon, imbir, kurkuma, bazylia, oregano czy mielone goździki. Dieta powinna być bogata w witaminy i mikroelementy.
Z ziół przydatnych w zmniejszaniu i zapobieganiu powstawania torbieli na piersiach szczególnie ważny jest niepokalanek mnisi, który zmniejsza stres organizmu związany z menstruacją oraz obniża stężenie prolaktyny we krwi. Stosuje się go w formie herbaty lub naparu z suszonych liści, które można kupić w sklepach zielarskich i niektórych aptekach.
Mimo, że brak wystarczających badań potwierdzających takie działanie oleju z wiesiołka, to wiele kobiet go stosujących przekonuje, że doustne stosowanie olejku oraz jego wmasowywanie w piersi powoduje zmniejszenie dolegliwości i zmian oraz zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. To możliwe, gdyż olej z wiesiołka silnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet, a to właśnie te zaburzenia przyczyniają się do powstawania torbieli.
O ile nie ma medycznych przeciwwskazań, można wypróbować tę metodę leczenia. Olej z wiesiołka jest bezpieczny, więc można go spożywać w ilości 1,5-2,5 g dziennie. Wyjątkiem są osoby cierpiące na hemofilię oraz przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Olejek można też stosować zewnętrznie i w tym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań. W tym celu wmasowujemy olejek w piersi rano i wieczorem przed pójściem spać. Pamiętajmy, że olejku z wiesiołka nie wolno w żaden sposób ogrzewać, gdyż straci swoje właściwości.
Tak, olejek rycynowy działa podobnie jak olejek z wiesiołka i również wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet. Olej rycynowy często stosowany jest na różnego rodzaju torbiele. W tym celu stosuje się go zewnętrznie, po podgrzaniu. Warto jednak nadmienić, że olejku rycynowego nie mogą stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią ani w czasie miesiączki.
W celu przygotowania okładów na torbiele piersi należy podgrzać olej rycynowy w garnku z ciepłą wodą (wkładamy do niej buteleczkę z olejkiem). Następnie ciepłym olejkiem nasączamy delikatną szmatkę. Do piersi przykładamy folię zabezpieczającą, a następnie przykładamy nasączoną olejkiem szmatkę.
Taka kuracja powinna trwać nie więcej niż 15-20 dni. Po 10 dniach stosowania w okolicy torbieli można czuć mrowienie, „wiercenie” lub swędzenie – to znak, że zmiana znika.
Kapusta biała jest prawdziwą bombą witaminową o silnych właściwościach leczniczych, które zachowuje także po ugotowaniu czy kiszeniu (niszczy je jedynie smażenie kapusty). Ma silne działanie oczyszczające, dzięki temu usuwa z organizmu toksyny i wolne rodniki. Kapusta jest często polecana kobietom jako naturalna profilaktyka raka piersi. Tym samym może się okazać skutecznym, a jednocześnie całkowicie bezpiecznym lekarstwem na torbiele na piersiach.
W tym celu należy stosować okłady z kapusty na noc. Bierzemy liście kapusty, następnie możemy je trochę potłuc lub zmiażdżyć, aby uwolnić soki i przykładamy do piersi. Okłady z kapusty możemy stosować do czasu ustąpienia objawów i zmniejszenia cyst.
Soda oczyszczona, podobnie jak kapusta, ma silne właściwości oczyszczające. Jest też popularnym naturalnym sposobem na zwalczanie obrzęków o różnej przyczynie. Z tego powodu również może się okazać skutecznym sposobem na obrzęki piersi wywołane przez torbiele. W tym celu sodę stosujemy w formie okładów, jednak nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Jeśli taka kuracja nie pomoże, należy zmienić ją na inną, absolutnie nie przedłużamy stosowania sody.
Aby zmniejszyć torbiele na piersiach mieszamy sodę z zimną wodą. Następnie roztworem nasączamy delikatną szmatkę i przykładamy do piersi w miejscu, gdzie torbiel jest wyczuwalna.
Niektórzy przekonują, że szczególne właściwości ma soda wymieszana z sokiem z cytryny, który ma zastąpić wodę. Choć cytryna jest bardzo silnym antyoksydantem, to na ten moment nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby cudowne działanie takiej mieszanki.
Lecznicze okłady, które pomogą zlikwidować torbiele stosuje się także ze skrzypu polnego. Są skuteczne nie tylko w przypadku torbieli na piersiach, ale również na jajnikach. To dzięki przeciwutleniającym właściwościom, które skrzyp zawdzięcza zawartym w nim polifenolom, kwasom organicznym i składnikom mineralnym. Takie okłady stosujemy raz dziennie przez maksymalnie 15 dni.
W tym celu garść suszonego skrzypu polnego zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 20-25 minut. Po tym czasie napar odcedzamy i gorącym nasączamy ręcznik. Materiał odrobinę odciskamy i przykładamy w miejsce torbieli na 20 minut.
Aloes to roślina o potężnych właściwościach leczniczych. Udowodniono naukowo, że liście i kwiaty rośliny są silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega nowotworom i wszelkim patologicznym zmianom w organizmie likwidując nadtlenek wodoru, który powoduje uszkodzenie DNA i tym samym zwiększa podatność organizmu na choroby. W leczeniu wspomagającym torbieli na piersiach poleca się łączyć aloes z marchewką – równie silnym przeciwutleniaczem, co ma przynieść pozytywny skutek dla zdrowia. Aloes z marchewką przyjmujemy w formie zdrowego koktajlu 3 razy dziennie.
Leczniczy koktajl przygotowujemy ze 100 ml soku z aloesu oraz 100 ml soku z marchwi. Mieszamy je ze sobą i dzielimy na 3 porcje. Pijemy 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Do przygotowania koktajlu wybierajmy najzdrowsze i najbardziej naturalne soki – najlepiej świeżo wyciskane. Takie mają najwięcej leczniczych właściwości.