Śpisz długo, a mimo to czujesz się zmęczona? Możliwe, że twój sen jest płytki i nie daje ci wypoczynku. Jakość snu możesz poprawić prostymi ćwiczeniami oddechowymi i rozciągającymi oraz masażem nadgarstków. Skuteczna będzie też dobra opaska na oczy. Sprawdź, co robić, by sen był zdrowy i efektywny.
Spis treści
Długi sen nie zawsze oznacza dobry odpoczynek. Możemy tego doświadczyć na przykład w trakcie przesilenia jesienno-zimowego. Mimo że śpimy długo, to rano budzimy się zmęczone. Bo choć większość z nas zna podstawowe zasady higieny snu (np. że aby się wysypiać, trzeba zasłaniać okna), to bagatelizujemy drobiazgi, które zsumowane pogarszają jakość snu. Warto więc wprowadzić drobne zmiany do tego, co robimy przed snem oraz tego... jak zachowujemy się w ciągu dnia (diabeł tkwi w szczegółach!).
Poświęć kilka minut tylko dla siebie. Najlepiej po południu, kiedy większość obowiązków masz już za sobą. Ćwiczenia rozciągające i oddechowe to tylko pozornie „strata czasu”. Regularnie wykonywane działają cuda.
Ćwiczenia lub masaż zrobisz sama w domu i bez większego wysiłku. Podczas ich wykonywania zrelaksujesz się i zatroszczysz się o lepsze zdrowie i sen. Pomocna może też się okazać opaska na oczy. Jakie dają korzyści?
Ćwiczenie rób po południu, by się zrelaksować. Jest ono też przydatne, gdy nie możesz zasnąć lub gdy przebudzisz się w nocy i nie możesz ponownie usnąć. Wtedy rób je na leżąco.
Jak to zrobić?
Wykonuj je po południu. To ważne, jeśli miałaś nerwowy dzień (może się on odbić na jakości snu).
Jak wykonać wyciąganie szyi?
Jak wykonać rozciągane ramion?
Masaż warto wykonać wieczorem, tuż przed położeniem się spać.
Jak wykonać ruchy okrężne masażu nadgarstków?
Jak wykonać ruchy podłużne masażu nadgarstków?
Pod wpływem światła mózg hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu zapewniającego spokojny sen. Trudno jest wtedy zasnąć, łatwo zaś o pobudki w środku nocy. Dlatego im ciemniej jest w sypialni, tym nasz sen jest zdrowszy.
Naukowcy zaobserwowali również, że niedosypianie rozstraja naturalny zegar biologiczny, co zaburza gospodarkę hormonalną (m.in. zwiększa się wydzielanie hormonu stymulującego apetyt). W efekcie łatwiej o nadwagę, a także rozwój chorób związanych z metabolizmem (cukrzycy, osteoporozy, dny moczanowej).
Przede wszystkim nie może przepuszczać światła. Powinna być wykonana z miękkiego, delikatnego materiału (jedwab, satyna), by skóra mogła oddychać i się nie pociła. Powinna być też dobrze dopasowana – lekko i wygodnie utrzymywać się na twarzy (dopasowanie umożliwia elastyczny pasek).
Opaska 2 w 1 na zmęczone oczy
Są też modele opasek z kieszeniami, w które można włożyć chłodzące wkładki żelowe. Zmniejszają obrzęki wokół oczu (włóż je na 10-15 min przed snem, ale wyjmij przed zaśnięciem!).