Germknödel (czytaj germknudl) to popularna w Austrii i Bawarii kluska na parze (po niemiecku "knedel"). Jej nadzienie stanowią bogate w błonnik powidła śliwkowe i jest obsypana makiem, a dzięki temu poprawia perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Jest to też ciekawa propozycja na obiad lub nawet deser, bo to danie jest naprawdę słodkie.
Germknödel to w dosłownym tłumaczeniu "niemiecki knedel" lub "niemiecka kluska". To właśnie od niemieckiego słowa "knödel" (kluska) pochodzi polska nazwa knedli. Niemieckie knedle różnią się jednak od polskich sposobem przygotowania.
Choć Germknödel nazywany jest knedlem, przygotowuje się go z ciasta drożdżowego, a nie jak w Polsce - z ciasta ziemniaczanego. To danie bardziej przypomina więc czeski knedlik (houskový knedlík) lub nasze kluski na parze (inaczej pampuchy lub parowańce). Różnica polega na tym, że zarówno czeskie, jak i polskie kluski zazwyczaj podawane są bez nadzienia, natomiast w niemiecko-austriackiej tradycji niemal zawsze knedle są faszerowane.
Germknödel - jak już wspomnieliśmy - to puszyste knedle z ciasta drożdżowego (knödel) gotowane na parze wypełnione korzennym powidłem śliwkowym i podawane z roztopionym masłem i mieszanką maków i cukru na wierzchu. Okazjonalnie – choć mniej tradycyjny – knedel podawany jest zamiast tego z sosem waniliowo-śmietanowym. To kulinarna specjalność Austrii i Bawarii. Danie podawane jest zarówno jako deser , jak i jako danie główne na obiad.
Germknödel zazwyczaj występuje w kształcie kuli lub bułki. Głównym składnikiem jest ciasto drożdżowe z dodatkiem cukru i tłuszczu, najczęściej masła, dodawane do ciasta. Knedle wypełnione są słodkim powidłem śliwkowym z nutką goździków i cynamonu. Knedle są gotowane na parze, a następnie podawane na gorąco z roztopionym masłem lub deserowym sosem waniliowym i posypane pokruszonym makiem i cukrem.
Składniki:
Sposób przygotowania: