Ocet kojarzy się przede wszystkim z bardzo kwaśnym smakiem, który wykrzywia usta. Ocet ma jednak swoje zalety i jest niezastąpiony w kuchni. Ma wiele smaków, jest też dobry dla zdrowia. Jakie są rodzaje octu? Jak ich używać i do czego dodawać? Przepisy z dodatkiem octów: spirytusowego, balsamicznego, winnego, owocowego i ryżowego.
Spis treści
Czasy, kiedy na półkach królował wyłącznie ocet i sól, dawno minęły. Jest jednak okres, gdy ocet ze sklepów znika w przyspieszonym tempie. To czas, kiedy Polacy robią marynaty. A co marynujemy najczęściej? Grzybki - prawdziwki, podgrzybki, maślaki, kurki, opieńki - to prawdziwa polska specjalność. Każda pani domu ma swój niepowtarzalny przepis na najlepsze grzybki w całej okolicy. Niezbędnym składnikiem marynat, jest - jak już wspomnieliśmy - ocet. Warto wiedzieć, jakie są jego rodzaje, do czego je stosować, czy można ocet zrobić samodzielnie?
Powstaje w wyniku fermentacji spirytusu. W starożytności używano go do doprawiania potraw i picia (zmieszany z wodą, doprawiony owocami świetnie chłodził i odświeżał), a także do... rozdrabniania kamieni. W dawnych wiekach stosowany był jako środek odkażający, chroniący przed zarazami.
W sklepach można kupić ocet 10 proc. i 6 proc. Używa się go do zakwaszania potraw, przygotowywania sosów do sałat oraz przede wszystkim marynat. Uwaga! Octu nie powinny stosować w nadmiarze osoby cierpiące na schorzenia wątroby i układu pokarmowego.
W dzisiejszych czasach stosuje się go także jako ekologiczny środek czyszczący - usuwa doskonale wszelkie osady, a jest nieszkodliwy dla środowiska.
Bez octu spirytusowego nie sposób sobie wyobrazić
Składniki:
Zalewa:
Oraz:
Przygotowanie:
Uwaga! Każdy gatunek grzybów marynujemy osobno, nie mieszamy.
Pochodzi z Włoch, najsłynniejszy i najlepszy - z okolic Modeny (aceto balsamino tradizione di Modena). Im starszy, tym smaczniejszy i droższy. Aby otrzymać wyjątkowy, prawdziwy ocet balsamiczny, trzeba nawet 25 lat, a przynajmniej 12! Ocet balsamiczny powstaje z białych lub czerwonych winogron. Na jeden litr potrzeba 145 kg winogron. Leżakuje w drewnianych (dębowych) beczkach i ulega procesowi fermentacji (dzięki grzybom z rodzaju Zygosaccharomyces i bakteriom Gluconobacter).
Tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny nie tylko wybornie smakuje, ale także ma właściwości zdrowotne. Według specjalistów medycyny naturalnej może poprawiać perystaltykę jelit oraz obniżać poziom cholesterolu. W sklepach można także kupić ocet balsamiczny produkowany nietradycyjnie. Czas jego wyrobu jest krótszy; powstaje ze składników mniej zagęszczonych.
Ocet balsamiczny nadaje się do przyprawiania sałat, marynowania mięs, a także jako dodatek do deserów i lodów.
Składniki:
Zalewa:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie:
Produkowany jest z wina białego lub czerwonego, dlatego możemy kupić ocet winny biały lub czerwony. Stężenie kwasu octowego wynosi tutaj 6-10 proc. Na smak tego rodzaju octu ma nie tylko jakość wina, z którego jest produkowany, ale także to, jak długo leżakował w w drewnianych beczkach. Im dłużej, tym lepiej. Dobry ocet winny zawiera magnez, fosfor i potas. Czerwony ma w swoim składzie także garbniki, działające przeciwzapalnie i obkurczająco na błony śluzowe jelit.
Biały ocet jest delikatny. Nadaje się do wzmocnienia smaku barszczu czerwonego oraz do sosów sałatkowych, marynowania warzyw i owoców. Czerwony ocet winny jest bardziej wyrazisty. Można go stosować jako marynatę do mięsa wołowego, cielęcego i jagnięciny.
Składniki:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie:
Te, które możemy kupić w sklepach, produkowane są z win i moszczów owocowych - zachowują ich smak i zapach. Nadają się do sałatek i dań mięsnych, jako składnik marynaty, a także sosów, dressingów albo majonezu. W sklepach (także internetowych) możemy kupić żywe octy owocowe (np. z rokitnika, gruszkowy, z hibiskusa).
Octy powstają po poddaniu całych owoców, wraz ze skórką i gniazdami nasiennymi, naturalnej fermentacji, która trwa zazwyczaj co najmniej 3 miesiące. Powstały w ten sposób ocet jest lekko mętny, ma silny owocowy zapach ora lekko kwaśny smak. Ocet nie jest rozcieńczany, filtrowany ani pasteryzowany.
Octy żywe zawierają naturalne kultury bakterii, witaminy A, C, B i E, sole mineralne, enzymy i aminokwasy, składniki balastowe, np. pektyny, które pomagają stabilizować poziom cholesterolu oraz bioflawonoidy - obecność sprzyja lepszemu przyswajaniu przez organizm witaminy C. W żywych octach znajduje się „matka octowa”, czyli naturalna substancji złożona z formy celulozy i dobrych bakterii octowych rozwijających się podczas procesu fermentacji. Najczęściej matka octu ma postać widocznej zawiesiny lub galaretkowatego krążka na powierzchni płynu. Po usunięciu matki ocet można przefiltrować przez gazę.
Octy owocowe mają wiele zdrowotnych właściwości, np. rokitnikowy zawiera bardzo dużo witaminy C, wspomaga odporność organizmu, działa bakteriobójczo i grzybobójczo, poprawia perystaltykę jelit, pracę układu pokarmowego, chroni wątrobę przed toksycznymi substancjami, zwalcza wolne rodniki. Dla zdrowia zalecane jest picie napoju octowego codziennie rano, na czczo. 1-2 łyżki wybranego octu rozcieńczonego w wodzie należy pić 20 minut przed posiłkiem. Można go także dodawać do posiłków.
Ocet owocowy możemy przygotować sami, z dowolnych owoców - całych, a także obierek, ogryzków, gniazd nasiennych lub miazgi (po zrobieniu soku w sokowirówce).
Owocowy ocet możemy wykorzystywać w kuchni, a także do pielęgnacji włosów.
Najbardziej popularny w kuchni azjatyckiej. Powstaje w wyniku fermentacji ryżu lub gorszej jakości sake. Może mieć różny kolor i smak - zależy on od dodanych przypraw, np. ostrej papryczki, imbiru.
Ocet ryżowy dodaje się do potraw kuchni azjatyckiej - sałatek, makaronów, sushi. W białym occie ryżowym marynuje się mięso i warzywa. Czarny natomiast nadaje się do zawiesistych sosów i potraw smażonych. Czerwonego octu ryżowego używa się jako przyprawy do sosów, ryb i owoców morza.
Składniki:
Przygotowanie: