Siwienie włosów uważamy za naturalny proces wynikający z wieku. Czasem jednak zdarza się, że włosy tracą pigment przedwcześnie lub nagle. Jakie mogą być przyczyny siwienia włosów? Przede wszystkim może to być niewłaściwe odżywianie, silny stres, palenie papierosów, problemy hormonalne lub niektóre choroby. Sprawdź, jak powstrzymać przedwczesne siwienie włosów.
Spis treści
Prędzej czy później czeka każdego z nas i raczej jest uwarunkowane genetycznie. Siwienie to kwestia melanocytów – komórek pigmentowych. W pewnym wieku zaczynają produkować mniej barwnika niezbędnego do utrzymania koloru włosów.
Czasami zdarza się tak, że siwe pasma pojawiają się za wcześnie. Powodem bywa niedobór witamin, stres, zaburzenia snu czy przewlekłe zmęczenie. Siwienie potrafi też towarzyszyć chorobom serca, anemii złośliwej czy schorzeniom autoimmunologicznym. Jednak odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia i właściwe leczenie mogą opóźnić ten proces.
Aby wspomniane melanocyty mogły funkcjonować, potrzebują odpowiedniej ilości witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego, B5 i B12). Ważne jest też żelazo, miedź i jod. Ich źródłem są m.in. warzywa liściaste, kalafior, brokuły, orzechy, mięso drobiowe, wątróbka, ryby, banany.
Jeśli deficyt składników jest zbyt duży, warto sięgnąć po suplementy. Specjaliści radzą przyjmować co drugi dzień 200 mg kwasu PABA. Kuracja powinna trwać minimum 12 tygodni.
Przedwczesne siwienie potrafi być skutkiem chorób autoagresywnych związanych z tarczycą. Warto więc wykonać badania poziomu TSH, FT3 i FT4 oraz przeciwciał. Pomoże leczenie endokrynologiczne.
Przyczyną problemu bywa też za mała ilość katalazy w organizmie. To enzym, który rozkłada nadtlenek wodoru (w wyniku nagromadzenia się go w mieszkach włosowych pasma bledną). Pomoże przyjmowanie preparatu z katalazą.
Dym uszkadza tkanki, działając drażniąco na naczynia krwionośne. W efekcie następuje rozwój blaszek miażdżycowych i zwiększa się ilość wolnych rodników. To wszystko działa niekorzystnie na komórki odpowiedzialne za zabarwienie włosów.
Mowa o zjawisku tzw. zbielenia włosów, które nazywa się też syndromem Marii Antoniny (ta ponoć w jedną noc osiwiała na wieść o tym, że ma być ścięta). Naukowcy potwierdzili, że silnie stresujące przeżycia powodują uszkodzenie komórek macierzystych wytwarzających pigment we włosach. Efekt? W krótkim czasie na głowie mogą zacząć przeważać siwe pasma.
Na pewno warto uzupełnić jadłospis o buraki ćwikłowe, które obfitują w kwas foliowy. Można też regularnie pić koktajl z 10 g drożdży piwnych i szklanki gorącego mleka - aż w 70 procentach zaspokoi to dobowe zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.
Z kolei czarny sezam dostarczy przyswajalnej miedzi, która stymuluje wydzielanie barwnika. Duetem, który wzmacnia włosy i zapobiega siwieniu, jest imbir (świeży, starty) i miód.
Unikaj za to białego cukru - powoduje powstawanie toksycznych metabolitów, które zmniejszają ilość dobrych bakterii jelitowych odpowiedzialnych za przyswajanie witamin z grupy B. Specjaliści radzą, że jeśli chcesz powstrzymać siwienie, warto także dobrze się wysypiać i unikać alkoholu.