Im więcej masz lat, tym gorzej organizm znosi picie krowiego mleka. Jeśli dodatkowo nie tolerujesz laktozy, warto zastąpić je mlekiem roślinnym.
Pół szklanki mleka roślinnego zawiera 120 mg wapnia. Nie jest to tak imponująca ilość jak w mleku krowim (1 szklanka = 300 mg Ca), ale wapń z mleka roślinnego jest lepiej przyswajalny w organizmie. Jeśli źle się czujesz po wypiciu zwykłego mleka, nie zmuszaj się. Zastąp je mlecznym napojem roślinnym.
Przepisy na napoje roślinne
Mleko roślinne kupisz w większości sklepów (niestety, nie jest tanie), ale my namawiamy cię, abyś zrobiła je sama.
- Mleko sojowe
Ma swoich przeciwników i zwolenników. Jeśli masz problemy z tarczycą, odradzamy picie mleka sojowego i spożywania produktów z tych ziaren. Ale gdy jesteś w okresie menopauzy, to mleko może być dla ciebie dobrym wyborem, gdyż zawiera fitoestrogeny – hormony roślinne zbliżone do naszych estrogenów.
Tak je zrobisz: 1 szklankę ziaren zalej 3 szklankami zimnej wody i odstaw na noc do namoczenia. Przed gotowaniem zmiksuj i dolej 3 szklanki wody. Gotuj 30 minut. Przecedź przez gazę.
- Mleko migdałowe
Znajdziesz w nim dużo potasu i kwasu foliowego, a mało sodu. Dlatego jest dobre dla osób z nadciśnieniem tętniczym oraz mających problemy z krążeniem. Zawiera też błonnik, dlatego nadaje się dla diabetyków.
Tak je zrobisz: 1 szklankę migdałów zalej szklanką wody. Odstaw na noc. Następnego dnia obierz je ze skórki i wrzuć do blendera. Zmiksuj z 3 szklankami wody i przecedź.
- Mleko owsiane
Jest bogate w węglowodany, witaminy z grupy B oraz D i E. Polecane jest osobom z problemami przewodu pokarmowego i zaburzeniami gospodarki tłuszczowej.
Tak je zrobisz: 4 łyżki płatków zalej 2 szklankami wody. Odstaw na noc. Rano zmiksuj i przecedź.
Czy wiesz, że… najbardziej kaloryczne jest mleko kokosowe – 1 szklanka to aż 467 kcal. Dlatego lepiej je pić rano niż wieczorem.