Cykoria na polskich stołach gości rzadko, a szkoda, bo jest wyjątkowo zdrowa.
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Cykoria to samo zdrowie! Na co pomaga i jak ją przyrządzić, by nie była gorzka
08.10.2021 16:30
Cykoria na polskich stołach gości rzadko. Być może dlatego, że nie zawsze mamy pomysł, co z niej zrobić, a może zraża nas do niej gorzkawy smak? Warto to zmienić i jeść cykorię jak najczęściej, bo ma mnóstwo witamin i składników mineralnych, które wpływają zbawiennie na cały organizm. Podpowiadamy, jakie ma właściwości zdrowotne i co zrobić, żeby nie była gorzka. Wypróbuj też nasze przepisy na dania z cykorią.
Jesienią i zimą cykoria to dobre źródło wielu potrzebnych składników odżywczych. Wtedy też jest najsmaczniejsza i najsłodsza. Im bielsze główki z małymi jasnymi obrzeżami, tym lepiej. Warto ją jeść po 50-tce, bo wspomaga pracę wielu narządów. Na co dokładnie pomaga? Zobacz i sięgnij po jeden z pysznych pomysłów na jej przygotowanie.
Dlaczego warto jeść cykorię? Właściwości zdrowotne
Ułatwia funkcjonowanie wątroby i trzustki. Pobudza wydzielanie żółci i jej łatwiejszy przepływ przez drogi żółciowe.
Jest dobra dla nerek. Działa moczopędne i pomaga usuwać toksyny.
Wspiera układ krążenia. Ma witaminę K i kwercetynę, która zmniejsza ryzyko udaru, obniża cholesterol i pobudza produkcję czerwonych krwinek.
Działa antydepresyjnie. Jest bogata w serotoninę i witaminę z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego. Serotonina ułatwia też zasypianie i reguluje ciśnienie krwi.
Wspomaga oczy. Dzięki luteinie i zeoksantynie zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
Wzmacnia odporność. Zawiera dużo witaminy C i żelaza, które pomagają zwalczać bakterie i wirusy.
Sprzyja lepszej pracy jelit. Ma inulinę, która pobudza wzrost dobrych bakterii jelitowych. Zapobiega zaparciom i obniża cukier.
Poprawia wygląd skóry. Ma dużo witaminy E i beta karotenu, które poprawiają kondycję skóry, a także włosów i paznokci.
Zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy. Jest źródłem dużej ilości wapnia, który odpowiada za zdrowe i mocne kości.
Działa przeciwzapalnie. Łagodzi ataki dny moczanowej i reumatyzmu. Działa delikatnie przeciwbólowo.
Najpopularniejsze odmiany cykorii
Radicchio
Ma purpurowe obrzeża liści i intensywny smak. Jest bardziej gorzka niż zielona, ale ma też czerwone barwniki (antocyjany). Zwalczają one wolne rodniki i wspierają serce.
Endywia
W zależności od odmiany endywia posiada szerokie, falujące lub gładkie liście (eskariola) lub liście postrzępione, karbowane (endywia kędzierzawa).
Co zrobić, żeby cykoria nie była gorzka?
Jeśli chcemy zjeść cykorię na surowo, główkę zanurzamy w zimnej osolonej wodzie (ogonkiem do góry). Po godzinie wyjmujemy. Zdejmujemy zewnętrzne liście i wykrawamy głąb. Rozdzielamy na pojedyncze listki. Płuczemy i skrapiamy je sokiem z cytryny.
Jeśli cykorię będziemy jeść cykorię na ciepło, możemy usunąć zewnętrzne liście i wykroić głąb, a pojedyncze listki zblanszować 5-6 minut we wrzącym mleku.
Jak przechowywać cykorię?
Cykorię trzymamy w lodówce – pod wpływem światła liście ciemnieją i nabierają goryczki.
Co zrobić z cykorii?
Cykoria może być bazą do pysznych surówek i sałatek, ale też można ją przyrządzać na ciepło. Mamy przepisy na efektowną sałatkę z cykorii, tartę z kurczakiem i cykorią, mielone kotlety nadziewane cykorią a także przepis na zapiekana cykorię. Jest w czym wybierać!
Sałatka z cykorii z jabłkiem, serem i orzechami
Czas przygotowania 15 minut
Cena porcji ok. 1,20 zł
Składniki na 6 porcji:
2 cykorie (może być żółta i czerwona)
jabłko
sok z połówki cytryny
50 g sera pleśniowego typu lazur
garść orzechów włoskich
oliwa z oliwek
sól, pieprz
Przygotowanie
1 Cykorię dokładnie myjemy i osuszamy w wirówce do sałaty lub na ręcznikach papierowych. Wykrawamy głąby i dzielimy na pojedyncze liście.
2 Jabłka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Orzechy siekamy niezbyt drobno. Ser kroimy w kostkę lub kruszymy w palcach.
3 Na płaskim talerzu układamy liście cykorii zagłębieniem do góry, następnie kładziemy jabłka, posypujemy kruszonym serem i orzechami. Skrapiamy oliwą wymieszaną z sokiem z cytryny i oprószamy solą oraz pieprzem.
Tarta z kurczakiem i cykorią
Składniki
ciasto kruche zrobione z 30 dag mąki, 15 dag masła i jajka
jajko
3 cykorie
20 dag piersi kurczaka
papryka
cebula
40 dag jogurtu
5 dag startego żółtego sera
sól
pieprz
olej
Przygotowanie
Smażymy pokrojone mięso i warzywa. Dodajemy resztę składników. Doprawiamy solą i pieprzem. Formę do tarty wylepiamy ciastem, nakładamy farsz. Pieczemy 20 minut w 180 st.
Cykoria po belgijsku zapiekana w szynce i beszamelu
Składniki
2 cykorie
łyżka cukru
łyżka soku z cytryny
sól
2 plastry szynki
łyżka masła
łyżka mąki
1 szklanka mleka
Przygotowanie
Cykorię gotujemy 10 min w wodzie z solą, cukrem i sokiem. W formie układamy cykorie i szynkę. Polewamy sosem beszamelowym z mleka, masła i mąki. Pieczemy 20 min w 180 st.
Kotlety mielone nadziewane cykorią
Składniki
30 dag mięsa na kotlety mielone
Nadzienie
1/2 pora
cykoria
olej
kulka mozzarelli
bułka tarta
Przygotowanie
Smażymy pokrojony por i cykorię. Mieszamy z pokrojoną mozzarellą i łyżką bułki. Z mięsa formujemy kotlety. Każdy nadziewamy farszem. Obtaczamy w bułce. Smażymy na oleju.