Ból podbrzusza może mieć różne przyczyny - od niegroźnych problemów z układem trawiennym poprzez zapalenie wyrostka robaczkowego i infekcje nerek aż po raka jajnika. Jak rozpoznać, co Ci dolega? Przyjrzyj się innym objawom i sprawdź, co robić.
Poniżej pępka jest ciasno: w jamie brzusznej mamy jelita, nerki, pęcherz, jajniki, macicę. Gdy w podbrzuszu czujesz ból, możesz nie wiedzieć, skąd dochodzi i jaka jest przyczyna. Zobacz najczęstsze powody dolegliwości w tym obszarze i co z nimi zrobić.
To mała, cienka wypustka, położona w miejscu, w którym łączy się jelito cienkie i grube. Czasem w wyrostku rozwija się stan zapalny. Objawy to ból w prawej części podbrzusza, nudności, wymioty, biegunka lub zatwardzenie, brak apetytu, gorączka. Ból nasila się, kiedy leżąc podnosisz prawą nogę.
Co robić przy zapaleniu wyrostka robaczkowego?
Iść do lekarza i to jak najszybciej. Czasem konieczne jest natychmiastowe usunięcie wyrostka, by zapobiec jego pęknięciu.
Powstają w jelitach, kiedy baterie rozkładają pożywienie, które wcześniej nie zostało prawidłowo strawione (np. nie było dobrze pogryzione lub w żołądku było za mało kwasu). Rośnie wtedy ciśnienie w jelitach, boli całe podbrzusze, w kiszkach może się przelewać.
Co robić z nadmierną produkcją gazów?
Sprowokować organizm, by wydalił gazy. Sprzyjają temu niektóre pozycje, np. połóż się na plecach i przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Pomaga też picie herbatki z koprem włoskim, dodawanie kminku i majeranku do potraw.
Pojawia się zazwyczaj, gdy zjesz lub wypijesz coś, co Ci nie posłuży. Objawia się wzdęciem, odbijaniem się, bólem w podbrzuszu (a często i nadbrzuszu), zgagą, nudnościami, gorzkim posmakiem w ustach.
Co robić w przypadku niestrawności?
Niestrawność mija sama w ciągu 1-3 dni; złagodzą ją napary z mięty i rumianku. Pomocne jest też przykładanie ciepłego termoforu do brzucha. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, poproś lekarza o radę.
Bakterie ją wywołujące zazwyczaj dostają się z pęcherza. Ból może się pojawić w całym podbrzuszu albo tylko w okolicy krocza lub na dole pleców. Inne objawy to częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, skąpomocz, zmiana w wyglądzie i zapachu moczu, pieczenie lub ból podczas wizyty w toalecie, gorączka, złe samopoczucie.
Co robić, gdy masz infekcję nerek?
Szukać pomocy lekarskiej. Szybko. Z nerkami nie ma żartów, konieczne będzie leczenie antybiotykiem.
Wiele z nich może dawać bardzo podobne objawy. Zespół jelita drażliwego, przerost flory bakteryjnej lub grzybiczej, zapalenie uchyłków jelitowych – wszystkie objawiają się bólem w podbrzuszu, kolkami jelitowymi, wzdęciami, przelewaniem w kiszkach, zaburzeniami wypróżniania się.
Co robić w przypadku problemów z jelitami?
Konieczna będzie wizyta u lekarza i dokładniejsze badania, żeby zdiagnozować problem. Jeśli ból w jest raczej tępy i pojawia się lub nasila podczas dźwigania, kaszlu czy śmiechu, jego źródłem może być przepuklina.
Ból w podbrzuszu może wiązać się z zapaleniem przydatków. Wywołują je bakterie. Najczęściej dostają się do jajników i jajowodów z dróg moczowych lub pochwy. Dodatkowymi objawami poza bólem potrafią być: gorączka, nudności, zaparcia, problemy w oddawaniu moczu, a także nieprawidłowe upławy.
Co robić przy zapaleniu przydatków?
Koniecznie zgłoś się do ginekologa.
Czasem ból w podbrzuszu może oznaczać raka jajnika. Najczęściej atakuje on kobiety po 50. r.ż. Jest podstępny, gdyż daje mało wyraźne symptomy. Objawia się pobolewaniem w podbrzuszu, problemami z wypróżnianiem się, częstym oddawaniem moczu, niespodziewanym powiększeniem się innego brzucha.
Co robić, gdy podejrzewasz raka jajnika?
Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który zleci badania diagnostyczne.