Pieczenie chleba w domu to jeden z gorących trendów kulinarnych. Nic dziwnego, taki chleb jest pyszny i zawiera wyłącznie składniki korzystne dla zdrowia. Jak go zrobić?
Kluczowy składnik tradycyjnego pieczywa to w rzeczywistości rodzaj naturalnych drożdży, zwanych również dzikimi. Działają one wolniej niż drożdże kupne i bardziej wpływają na smak chleba. Zakwasić można każdą mąkę, jednak najczęściej używa się mąki żytniej lub pszennej.
Przygotowanie
Niewykorzystany zakwas może być przechowywany w lodówce przez 2-3 tygodnie.
Można je stosować zamiennie, pamiętając jedynie, że 25 g drożdży świeżych odpowiada 7 g drożdży suchych. Aby ciasto się udało, wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową i tylko woda do rozrobienia drożdży musi być nieco cieplejsza. Gotowe ciasto najlepiej wyrasta w temp. ok. 30°C. Drożdże świeże działają szybciej, a smak pieczywa jest bardziej wyrazisty. Niestety, źle przechowywane szybko tracą świeżość. Drożdże suche z kolei łatwiej się przechowuje i mają dłuższy okres przydatności do spożycia.
Modny orkisz jest odmianą pszenicy, która największą popularnością cieszyła się w średniowieczu. Dziś wraca do łask ze względu na fakt, że zawarty w orkiszu gluten przyswaja się lepiej niż ten z pszenicy zwyczajnej. Właściwości mąki orkiszowej i pszennej są jednak bardzo podobne, dlatego obie idealnie nadają się do wypieku pieczywa.