Byliny to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze znoszą suszę, tolerują słabą glebę. Najładniej będą się prezentować, posadzone w gęstych kępach. Przeczytaj i wybierz długo kwitnące kwiaty na swoją rabatkę.
Spis treści
Byliny to rośliny ogrodowe, które szybko rosną i pozostają na rabacie przez co najmniej kilka ładnych lat. W tej grupie znajdziemy okazy niskie, które nadają się na obwódki, średnie do zastosowania jako wypełniacze między innymi gatunkami, a także wysokie, spełniające funkcję tła. Z samych tylko bylin możemy stworzyć kompletne, wielobarwne grządki, które będą dekoracyjne przez cały sezon – szczególnie, jeśli postawisz na byliny, które długo kwitną.
Sadzenie w ogrodzie bylin, które długo kwitną, to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na stworzenie pięknego ogrodu. Te wyjątkowe rośliny nie tylko dodają rabatom koloru i życia, ale także zapewniają bioróżnorodność. Duża wytrzymałość i mnogość gatunków bylin sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Kwitnące byliny są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale także mogą odgrywać kluczową rolę w zrównoważonym ogrodnictwie, ponieważ pomagają zachować w glebie wilgoć, ograniczają jej erozję, a także są schronieniem dla dzikiej fauny.
Kocimiętka jest byliną, która długo kwitnie. Tworzy gęste kępy. Wiosną rozwijają się drobne, lawendowoniebieskie, różowe lub białe kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany. Zaschnięte warto przyciąć, a wkrótce pojawią się nowe. I tak przez całe lato. Kocimiętka urośnie nawet na piaszczystym podłożu. Świetnie zadarni mocno nasłonecznione miejsca w ogrodzie, gdzie gleba łatwo przesycha. Malowniczo wygląda, posadzona wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika.
Długo kwitnąca delosperma jest idealna do obsadzania dobrze nasłonecznionych skarp i skalniaków. Jej niewielkie, za to liczne, przypominające astry kwiaty pojawiają się już z końcem maja. Co ciekawe: kielichy otwierają tylko w słoneczne dni. Przy pochmurnej pogodzie i nocą pozostają one zamknięte.
Mikołajek należy do bylin, które długo kwitną. Jego kuliste kwiaty w kolorze lawendy, schowane w kolczastym kwiatostanie, są miododajne, przez co wabią pszczoły. Łodygi – szaroniebieskie, sztywne – sprawiają wrażenie lekkości. Dlatego mikołajek stonuje i uspokoi kompozycje rabatowe, stworzone z kwiatów w krzykliwych barwach, takich jak jeżówka purpurowa, żółta rudbekia błyskotliwa, pomarańczowy krwawnik pospolity.
Zawciąg to długo kwitnąca bylina. Rozrasta się za pomocą kłączy, tworząc gęsty dywan, „utkany” z drobnych, zwykle purpuroworóżowych kwiatów, zebranych w główkowate kwiatostany. Najlepiej rośnie w słońcu, na glebach lekkich i suchych. Nadaje się więc do obsadzania skarp i murków, ale też na rabaty, obwódki oraz do zadarniania niewielkich powierzchni w ogrodzie. Szczególnie długo kwitnąca jest odmiana „Rosea” o intensywnie różowych kwiatach.
Nachyłek to bylina, która długo kwitnie – od maja do sierpnia, szczególnie obficie w pełnym słońcu, w ziemi nieszczególnie żyznej, ale za to przepuszczalnej. Jego kwiaty, pełne lub półpełne, jednolicie żółte lub z brązowym zabarwieniem na dnie koszyczka, wniosą żywy akcent na rabacie bylinowej. Świetnie będą pasowały do ogrodu w stylu rustykalnym. Jeśli będziemy systematycznie wycinać przekwitłe kwiatostany, nachyłek może ponownie zakwitnąć na jesieni.
Tworzy ciemnozielone kobierce drobnych, wąskich liści. Od czerwca do września pokrywają się one drobnymi, różowymi lub karminowymi kwiatami, wzniesionymi na cienkich łodyżkach. Przekwitłe wycinamy, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pędów kwiatowych. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, podłoże piaszczyste, dość suche. Wspaniale się prezentuje, posadzony w grupach na skalniakach, murkach i skarpach.
To długo kwitnąca bylina o wzniesionym pokroju, tworząca gęste kępy – jarzmianka ładnie uzupełni rabatę bylinową umiejscowioną w lekkim półcieniu. Jej drobne kwiaty (białe lub różowe) zebrane są w baldachy, a te w grona. Po kwitnieniu jarzmiankę przytnijmy, a być może ponownie zakwitnie.
Tą krzaczastą byliną o niemal kulistym pokroju warto obsadzać suche, nasłonecznione rabaty. Jej wyprostowane, zielonoszarawe pędy, wyglądające jakby były pokryte woskowym nalotem, zwieńczone są kiściami kwiatów we wszystkich odcieniach różu i czerwieni. Wydzielają one przyjemny zapach szczególnie przyciągający pszczoły i trzmiele.
Odpowiednio odżywiane i nawadniane byliny rosną bujnie, więc wymagają podpierania – zwłaszcza w okresie kwitnienia. Zamiast robić misterne podpory, posadźmy byliny gęściej, niż zalecają to producenci. Dzięki temu rośliny będą dla siebie wsparciem.