Warto mieć w swoim ogródku warzywa, które możemy wysiewać i zbierać więcej niż raz w sezonie − dzięki temu nawet do późnej jesieni będziemy mogli cieszyć się nowalijkami. Poznaj zasady wysiewu i uprawy kopru ogrodowego, roszponki, rukoli, rzodkiewki, buraka liściowego i szpinaku.
Sprawdź nasze porady ogrodnicze dotyczące pielęgnacji warzyw do jesiennych zbiorów. Niektóre warzywa mogą być wysiewane także jako poplon, inne można siać i zbierać kilkakrotnie.
Dzięki letniemu siewowi warzyw oraz zapewnieniu odpowiedniego poziomu wilgotności gleby w okolicy ich korzeni, sadzonki już od samego początku będą miały idealne warunki do rozwoju, a w efekcie nie będą hamowały wzrostu.
Koper można siać prawie przez cały sezon, nawet co 2-3 tygodnie. By zawiązał kwiaty (do kiszenia ogórków), posiej go w maju. W sierpniu wysiewaj do połowy miesiąca. Od 15 października – gdy myślisz o wczesnowiosennych zbiorach. Nasiona rozsypuj tak, jakbyś soliła potrawę; w rzędach co 15-30 cm. Jesiennych plonów oczekuj we wrześniu, październiku.
Roszponkę wysiewaj przez cały sierpień, aż do października (gdy dzień jest krótki, roszponka nie zakwita, więc lepiej plonuje), bezpośrednio do gruntu na głębokość 0,5-1 cm. Uwaga, roszponki z zawiązanymi nasionami nie wyrzucaj na kompost, nasiona w nim przetrwają i wraz z nawożonym kompostem zasieją cały ogród. Roszponka jest całkowicie mrozoodporna, można ją zbierać nawet do początków grudnia.
W gruncie rukola rośnie dłużej niż w domu, posiana na ligninie, i ma mocniejszy aromat. Wysiewaj ją najpóźniej do końca sierpnia (do wzrostu potrzebuje ok. 20°C) na głębokość 1 cm, bo płytko się korzeni. Oczekiwane zbiory: koniec września i w październiku.
Wysiewaj w sierpniu (w czasie upałów siew opóźnij o kilka dni), do połowy września. Gdy dni są coraz krótsze, rzodkiewka nie zakwitnie i całą energię włoży w rozwój zgrubieni korzeniowych. Zbiór od września do października.
Burak liściowy i szpinak to warzywa, które świetnie nadaje się na jesienne i zimowe zbiory. Najlepiej wysiać je w lipcu. Burak liściowy jest mrozoodporny, a jego pędy mogą mieć białą, żółtą lub czerwoną barwę.
Jednoroczny szpinak wysiany o tej porze roku będzie gotowy do zbioru za ok. 4 tygodnie, jednak aby móc zrywać liście przez całą zimę, lepiej wybrać odmianę plonującą nieprzerwanie, która przetrwa silne mrozy.
Tradycyjna metoda uprawy buraka liściowego i szpinaku zakłada wysiew nasion bezpośrednio do rowków w wilgotnej, dobrze przygotowanej ziemi, a następnie regularne podlewanie podłoża.
Nasiona wysiewaj bezpośrednio do gruntu od lipca do sierpnia w rzędy co 40-50 cm. Kiedy wzejdzie, konieczna jest przerywka co 20-25 cm.
Burak liściowy można jednak wysiać także do wielodoniczek, a sadzonki przenieść do gruntu po około miesiącu. Dzięki tej metodzie otrzymamy silne rośliny, które szybko się ukształtują.
Plony przez wrzesień i październik. Gdy zależy ci tylko na młodych listkach, siew powtarzaj co 2 tygodnie.