Wrażenie guli w gardle, czyli odczuwanie przykrego ucisku, może świadczyć o zapaleniu przełyku. Większość osób bagatelizuje pierwsze objawy choroby, bo kojarzą z lekkim przeziębieniem. Które dolegliwości należy skonsultować z lekarzem?
Pierwsze objawy zapalenia przełyku są przez nas często lekceważone, ponieważ zwykle myślimy, że to skutek nadwerężenia gardła z powodu długiego mówienia czy łagodnej infekcji wirusowej. Zapalenie przełyku zaczyna się bowiem od... chrypki. Choroba rozwija się więc w ukryciu, aż w końcu (zwykle nagle) daje o sobie znać.
Gdy zapalenie przełyku się rozwinie, możemy wtedy mieć:
✔ poczucie, że jakieś ciało obce znajduje się w gardle i nie możemy go połknąć,
✔ pieczenie/palenie w przełyku, kwaśny smak w ustach,
✔ nawracającą czkawkę,
✔ suchy kaszel,
✔ ból przy przełykaniu,
✔ duszności,
✔ gorączkę,
✔ bóle głowy.
Te późne symptomy mogą być tak samo mylące jak wczesne – zwykle łączymy je z innymi dolegliwościami: zaostrzeniem infekcji, problemami z trawieniem lub tarczycą, z astmą. Dlatego nie wolno „diagnozować się” samodzielnie ani bagatelizować żadnego z objawów. Trwające powyżej 3-5 dni skonsultujmy z lekarzem. Śluzówka przełyku jest bowiem delikatna (mniej odporna na działanie czynników drażniących niż śluzówka żołądka!). Gdy stan zapalny trwa długo, mogą powstać blizny przełyku, inne trwałe zmiany w jego obrębie, a zdarza się, że nawet zmiany nowotworowe.
Jest kilka typów choroby, w zależności od jej podłoża.