Zawrotów głowy nie można lekceważyć. Czasami powód może być błahy, ale zdarza się też, że ich przyczyny są nieoczywiste i bardzo poważne. Być może przeszłaś przemijający udar mózgu albo masz problemy z kręgosłupem lub lekami czy alergią. W takich przypadkach potrzebne jest natychmiastowe działanie. Lekarz wymienia 5 przyczyn zawrotów głowy i radzi, jak sobie pomóc.
Spis treści
Czasem wystarczy wypić szklankę wody, bo powodem może być odwodnienie. Niekiedy jednak przyczyny zawrotów głowy bywają zaskakujące. Te poważne i nieoczywiste tłumaczy dr Ewa Podkaminer-Ligaj, internistka z CM Damiana.
Zawroty i silny ból głowy, lekki niedowład ręki lub nogi, opadanie kącika ust pojawiają się nagle, ustępują samoistnie – zwykle kilkanaście minut, do godziny – to objawy przemijającego udaru mózgu (TIA), zapowiadające udar niedokrwienny.
Nawet gdy objawy „przypominające” udar ustąpią (zwykle nie trwają doby), trzeba zgłosić się szybko do lekarza. Bo właściwy udar może wystąpić jeszcze tego samego dnia albo w ciągu tygodnia lub miesiąca.
Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym powodują czasowy ucisk na tętnicę kręgową, która doprowadza krew do części głowy, m.in. do ucha wewnętrznego, gdzie jest błędnik. Jeśli jest on niedokrwiony i niedotleniony, pojawiają się zawroty głowy.
Warto udać się do ortopedy, który zleci zabiegi zmniejszające ucisk kręgów na tętnicę.
Zawroty głowy i objawy podobne do alergii, np. wysypka, wzdęcia, bóle brzucha, wodnisty katar po zjedzeniu produktów długo dojrzewających, wędzonych, przetworzonych mogą świadczyć o nietolerancji histaminy. Kumuluje się ona w organizmie i wywołuje m.in. zawroty i czasem bóle głowy.
Obserwuj i zapisuj, po jakich produktach masz zawroty, jak silne. Te zawierające najwięcej histaminy najlepiej wyeliminować z diety, są to np.
W uchu wewnętrznym znajdują się kryształki zwane otolitami. Dzięki nim można utrzymać równowagę przy nagłych zmianach pozycji. Z wiekiem otolity niekiedy przemieszczają się i źle informują o położeniu ciała. Skutkiem są silne, krótkotrwałe zawroty głowy podczas ruchu, np. zwieszania głowy, przekręcania się z boku na bok itp.
Staraj się unikać gwałtownych ruchów głowy – być może otolit nie będzie się przemieszczał. Ale najlepiej zgłosić się do laryngologa. Zaproponuje odpowiednie leczenie, tak by otolity nie sprawiały kłopotów.
Być może do leków na nadciśnienie, które bierzesz od lat, została dodana niewielka dawka nowego leku. Albo lekarz zwiększył ci dawkę stosowanego od dawna leku i okazało się, że jednak działa ona zbyt silnie, powodując nadmierny spadek ciśnienia. Wówczas pojawiają się zawroty głowy, mogące prowadzić nawet do omdlenia.
Gdy masz silne zawroty i właśnie stoisz, to usiądź, poluzuj ubranie, wypij małymi łykami szklankę chłodnej wody. Ponadto koniecznie zgłoś się do lekarza zlecającego leki i powiedz, jak się po nich czujesz. Poproś o zmianę leku lub dawki.