Ćwiczenia oddechowe na mięśnie płuc szczególnie zbawienne są dla osób chorych na astmę, POChP, po przejściu COVID-19. Na płuca najlepiej działa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz specjalny trening.
Jeśli chorujesz na astmę czy Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), masz zapewne zestaw zaleconych przez lekarza ćwiczeń oddechowych. Zadbaj o to, by ich wykonywanie stało się twoim codziennym rytuałem. Możesz do nich dodać również te, które prezentujemy poniżej.
Regularny trening mięśni oddechowych zaleca się także osobom, które mają problemy nie z samymi z płucami, ale np. z obniżoną, choćby z racji wieku, wydolnością oddechową. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i umożliwia lepszą tolerancję wysiłku. W praktyce oznacza to, że masz wkrótce szansę uniknąć zadyszki wchodząc po schodach. Poprawi się też twoje rokowanie w przypadku zapalenia płuc czy infekcji koronawirusem. Co zatem robić?
Opisany dalej trening na wydolność płuc wykonuj codziennie, każde ćwiczenie powtórz 10 razy. Wszystkie rób leżąc na plecach.
Doskonałe ćwiczenia mięśni oddechowych pod okiem specjalisty znajdziesz też w Internecie na stronie: www.plucapolski.pl/rehabilitacja.
Przykładowy trening:
Rzuć palenie. Najlepiej od dziś!
Zrób to, niezależnie od tego, czy już masz problemy z płucami, czy jeszcze nie. Dlaczego to takie ważne?
Po 10-20 latach palenia pojemność płuc palacza jest o ok. 20-30 proc. mniejsza niż osoby niepalącej. Palacze mają większe ryzyko infekcji dróg oddechowych. Ich nabłonek jest ciągle drażniony dymem, co powoduje uszkodzenie rzęsek. Przez to upośledzone jest oczyszczanie wdychanego powietrza z drobnoustrojów chorobotwórczych.