Probiotyki spełniają w naszym organizmie szereg kluczowych funkcji. Dlatego tak ważne jest dbanie o swój mikrobiom. Probiotyki możesz dostarczyć zarówno w produktach spożywczych, jak i stosując produkty apteczne. Które wybrać w zależności od Twoich potrzeb? Zobacz, jak dietą i zdrowymi nawykami wzmocnić swój mikrobiom.
Spis treści
Są częścią naszego mikrobiomu. Korzystnie wpływają na zdrowie, pod warunkiem że jest ich odpowiednio dużo. Dlatego warto wiedzieć, jak o nie należy zadbać.
Mikrobiom to zespół wszystkich drobnoustrojów, które żyją w naszym ciele i jelitach, dla każdego inny. Są to m.in. bakterie, wirusy, pierwotniaki. Największy wpływ na nasze zdrowie ma mikrobiom jelitowy, nazywany też potocznie florą jelitową.
Probiotyki:
Lista naturalnych probiotyków, czyli produktów zawierających dobre bakterie, nie jest długa. Są to:
Mikroby, które zasiedlają jelita, nie lubią przetworzonej, wysokokalorycznej żywności obfitującej w cukry oraz tłuszcze zwierzęce. Kochają zaś prebiotyki, czyli składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu. Pobudzają one wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii. Tak samo działają nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3 i polifenole.
W jadłospisie powinny znaleźć się: owoce jagodowe, banany, wiśnie, jabłka, szparagi, cykoria, jarmuż, brokuły, kapusta, seler naciowy, rośliny strączkowe, awokado, orzechy włoskie, płatki owsiane, zielona herbata, kurkuma, cynamon, imbir, pieprz kajeński, nasiona chia, olej rzepakowy, oliwa, gorzka czekolada.
Kupując preparat probiotyczny, warto zwrócić uwagę, czy ma status leku (zwykle to leki OTC, czyli bez recepty). Należy też dobrać szczep bakterii do swoich potrzeb.
Nadmiar antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) niszczy mikrobiom. Odbudowa trwa nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego zawsze podczas leczenia należy jeść kiszonki, produkty fermentowane I zażywać probiotyki z apteki.
Kontakt ze zwierzętami działa zbawiennie, ponieważ domowe pupile też mają swój mikrobiom. Kiedy trafia on do naszych jelit, układ odpornościowy za pośrednictwem mikrobiomu uczy się odróżniać przyjaciół od wrogów.
Regularna aktywność również sprzyja dobrym bakteriom, ponieważ je dotlenia oraz uaktywnia poprzez usprawnienie pracy jelit (wzmacnia tzw. ruchy robaczkowe).
konsultacja: dr inż. Agnieszka Leciejewska, dietetyczka, specjalistka ds. żywienia w różnych chorobach www.diety-w-chorobach.reveez.com