Prasowanie ubrań, pościeli, obrusów czy firanek to czynność, którą musimy wykonywać. Ale nie każdy ją lubi. Co zrobić, by prasowanie było szybkie i łatwe? Zacznij od właściwego rozwieszenia ubrań, które ułatwi zadanie. Wykorzystaj też trik z folią aluminiową, który zaoszczędzi Ci czas. Zobacz, jak wyprasować ubranie bez użycia żelazka i jaką parownicę powinnaś wybrać.
Skróć czas, oszczędź energię Dużo łatwiejsze prasowanie Gdy z żelazkiem obchodzisz się sprawne i szybko, oszczędzasz dużo czasu, prądu, a tym samym i pieniędzy. Jest wiele sposobów, które mogą nam ułatwić prasowanie.
Wyprasowane ubrania wyglądają nie tylko elegancko i schludnie. Wysoka temperatura, którą emituje żelazko, zabija chorobotwórcze zarazki: bakterie, wirusy, grzyby, roztocza. Najwyższa, na jaką możemy ustawić, to 200°C i oznaczona jest na żelazku trzema kropkami lub gwiazdkami.
Prasowanie jest szczególnie ważne w przypadku rzeczy nowych oraz gdy mamy dopiero co kupione ubranie ze sklepu z odzieżą używaną. Wtedy samo pranie nawet w najlepszym proszku nie wystarczy do tego, aby pozbyć się z ubrań potencjalnie groźnych dla zdrowia patogenów.
Aby nie spędzać długich godzin przy żelazku walcząc z trudnymi zagnieceniami, bądź przewidująca już podczas rozwieszania prania. Ubrania, zwłaszcza koszule, najpierw starannie strzepnij, lekko naciągnij i przypnij spinaczami (najlepsze są drewniane, które się nie suwają). Tak rozprostujesz wiele zagnieceń. Rzeczy najlepiej jest prasować zaraz po wyschnięciu.
Gdy zamierzasz prasować wielkie poszewki, prześcieradła, zasłony, obrusy – pod pokrowiec deski (bądź koc, na którym prasujesz) włóż folię aluminiową. Dzięki niej wystarczy, że uprasujesz te duże rzeczy tylko z jednej strony. Druga wygładzi się sama, bo rozgrzana folia zadziałała jak stopa żelazka. Pamiętaj przy tym, aby położyć ją błyszczącą stroną do góry, ponieważ wtedy odbija ciepło żelazka (matowa strona pochłania je). Innym rozwiązaniem jest kupienie od takiego pokrowca na deskę, który jest pokryty srebrną folią.
Marynarki, żakiety, spodnie od garnituru, swetry – wszystkie te rzeczy trzeba prasować w możliwie jak najniższej temperaturze lub przez płócienną ściereczkę. W przeciwnym razie ubrania będą się świecić. Na szczęście jest znacznie prostszy sposób na pozbycie się zagnieceń. Powieś rzeczy w łazience na wieszaku, gdy się kąpiesz. Możesz też parujący dziubek czajnika skierować na pogniecioną rzecz. Para rozprostuje zagniecenia.
Parownicą można wyprostować zagniecenia, odświeżyć ubranie oraz firanki czy zasłony bez ich zdejmowania. Urządzenie sprawdzi się w przypadku trudnej w prasowaniu odzieży (żakiet, garnitur). Jego skuteczność mierzy się siłą wytwarzanej pary w gramach na minutę. Gdy wynosi 20 g/min lub mniej – efektywność parownicy jest niewielka.