Serum, krem, maseczka czy tonik – na rynku znajdziemy wiele produktów z niacynamidem. Niacynamid to pochodna witaminy B3, której inna nazwa to niacyna – nie mylmy tych podobnych nazw. Jak działa niacynamidhttps://sprawdzone-pl.sysadvisors.pl/artykul/naturalne-toniki-do-kazdego-rodzaju-cery-i-domowe-wcierki-do-wlosow-jak-je-zrobic,aid,5625 i dlaczego warto go stosować?
Niacynamid działa przeciwzmarszczkowo, wyrównuje koloryt, regeneruje, stymuluje produkcję kolagenu i lipidów. Jego stężenie w kosmetyku powinno wynosić co najmniej 2%, a jeśli nie ma podanej dokładnej zawartości, powinien być w składzie na początku listy, im bliżej, tym lepiej.
Ale uwaga! Ten składnik jest też wykorzystywany w kosmetykach dla skóry trądzikowej działających matująco – biorąc z półki produkt z niacynamidem, czytajmy, dla kogo jest przeznaczony, by nie przesuszył nam cery.
Serum z niacynamidem można stosować pod zwykły krem. Uważajmy na stężenie – jeśli niacynamidu jest więcej niż kilka procent, zróbmy próbę na małym kawałku skóry i potem aplikujmy co 2-3 dni. Jeśli skóra nie zareaguje podrażnieniem, można nakładać codziennie, 1-2 razy w roku.
Produkty z niacynamidem są wykorzystywane m.in. w kremach przeciwstarzeniowych i jednocześnie intensywnie nawilżających – sprawdzą się stosowane na dzień, ale możemy je aplikować też na noc. Krem z niacynamidem poprawi elastyczność, jędrność i gładkość skóry, zmniejszy zmarszczki i rozjaśni cerę, a krem z niacynamidem i pantenolem poza nawilżeniem ochroni przed wiatrem i mrozem. Warto stosować 1-2 razy w roku przez 2-3 miesiące.
Tonik warto na stałe włączyć do pielęgnacji, na rynku dostępne są różne rodzaje, np. dla skóry wrażliwej lub dla skóry dojrzałej. Maseczkę, np. taką z dodatkiem witaminy C możesz robić tylko przed ważnym wyjściem.