Wszystkie odcienie tej pory roku najlepiej poznamy na górskich trasach. Proponujemy te nietrudne, z niezwykłymi widokami.
Bieszczadzkie połoniny
Szlak: wieś Smerek – Smerek – Połonina Wetlińska – Przełęcz Wyżna
- Ta nietrudna trasa zachwyca zwłaszcza o tej porze roku. Po podejściu na dostępny dla turystów szczyt Smereka, przysiądźmy na stojących tu ławeczkach. Zobaczymy stąd, że połoniny tworzy mnóstwo trawi ziół, które jesienią wybarwiają się magicznie: od żółci i złota po bordo i amarant.
- Przez Przełęcz Orłowicza i urozmaiconą grań Szarego Berda idziemy do Osadzkiego Wierchu, najwyższego dostępnego dla turystów szczytu Połoniny Wetlińskiej. Czeka tu panorama na wszystkie strony świata, z widokami na szczyt Roh i dolinę Sanu.
- Maszerujemy dalej na Przełęcz Srebrzystą i Hasiakową Skałę (tu powstaje nowe schronisko). Napawamy się widokami i schodzimy na Przełęcz Wyżną, gdzie stoi pomnik ku czci poety Jerzego Harsymowicza, piewcy bieszczadzkiej przyrody.
Góry Stołowe i wyprawa na Błędne Skały
Szlak: Karłów – Błędne Skały – schronisko Pasterka – Karłów
- Trasa prowadzi do magicznego labiryntu, w którym kręcono jedną z części „Opowieści z Narnii”. Z Karłowa pniemy się leśną ścieżką, by po osiągnięciu szczytu podziwiać Góry Stołowe.
- Zwiedzanie Błędnych Skał zaczynamy od punktu widokowego „Skalne Czasze”, skąd widać m.in. Szczeliniec Wielki. Po pomostach, plątaniną przesmyków spacerujemy wśród skalnych form o dziwnych kształtach i nazwach (np. „Dwunożny Grzyb”). Jak powstał ten unikat na skalę europejską? Legenda mówi, że to Liczyrzepa, władca gór, maczał w tym palce...
- Po wyjściu z labiryntu kierujemy się do pięknie położonej, wyludnionej wioski Ostra Góra i do schroniska Pasterka. W tym kultowym miejscu, jak mówi piosenka, „łatwo zostawić swe serce”.
Przez pienińskie szczyty do wąwozu
Szlak: Szczawnica – Palenica – Wysoki Wierch – Wysoka – Homole – Jaworki
- Urozmaicony widokowo i niedługi szlak zaczynamy w Szczawnicy od wjazdu kolejką na Palenicę. Tu emocji dostarczy nam zjeżdżalnia grawitacyjna. Potem ruszamy na Szafranówkę, by ze szczytu podziwiać Pieniny w jesiennej szacie.
- Dalej szlak prowadzi nas pod Wysoki Wierch, gdzie pasą się owce i stoi bacówka, w której skosztujemy prawdziwego oscypka. Wejdźmy też na sam szczyt Wysokiego Wierchu, skąd widać Tatry.
- Widoki w drodze do schroniska na Durbaszkę upewnią nas, że jesteśmy na najpiękniejszym pienińskim szlaku. Po obiedzie w schronisku kierujemy się na szczyt Wysokiej, najwyższej góry Pienin. W rezerwacie Wysoka rozglądajmy się uważnie, może uda nam się wypatrzyć rzadkie rośliny np. lilię złotogłów?
- Doliną potoku Krzemionka zmierzamy do wąwozu Homole. Schodki i mostki pod złotymi jaworami wiodą do skałek Kamienne Księgi, na których zapisano ponoć losy do końca świata. I wreszcie w kościele (byłej cerkwi) w Jaworkach podziwiamy kompletny ikonostas.
Skrzyczne
Szlak: Szczyrk – Hala Skrzyczeńska – Skrzyczne – Jaworzyna – Szczyrk
- Tę malowniczą trasę dla mniej wprawnych turystów pokonamy m.in... kolejkami. W Szczyrku wsiadamy do kolejki gondolowej. Potem podchodzimy na Małe Skrzyczne i Kopę Zbójnicką. Tu wśród sosen i już złotych buków postarajmy się odnaleźć szczyty Klimczoka i Magury.
- Spacerem, podziwiając panoramę Szczyrku, docieramy na Skrzyczne, najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Odpoczniemy tu w schronisku, wejdziemy na wieżę widokową i popatrzymy na wyczyny paralotniarzy. Kto ma siłę, idzie do Przełęczy Salmopolskiej, kto nie – zjeżdża kolejką krzesełkową.