Zimą łupież staje się bardziej dokuczliwy – noszenie czapek, przesuszona skóra głowy i podrażnienia tylko pogarszają sprawę. Nie musisz od razu się martwić. Poznaj kilka prostych, domowych sposobów, które pomogą Ci skutecznie pozbyć się łupieżu i zadbać o zdrowie swojej skóry głowy!
Spis treści
Łupież to problem, który dotyka wielu osób, zwłaszcza zimą, kiedy skóra głowy staje się bardziej sucha i wrażliwa. Dlatego warto sięgnąć po naturalne metody, które są nie tylko skuteczne, ale także delikatne dla skóry i włosów. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby, które pomogą Ci raz na zawsze rozprawić się z łupieżem – od domowych mikstur po drobne zmiany w codziennej pielęgnacji.
Trik z olejkiem z drzewa herbacianego. Do szamponu, którego zazwyczaj używasz dodaj 5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego i umyj głowę jak robisz to zawsze. Olejek ma silne działanie: usuwa grzyby powodujące łupież, likwiduje świąd oraz inne zmiany chorobowe na skórze. Stosuj ten sposób tak długo, jak chcesz.
Odrobinę szamponu nalej we wgłębienie dłoni i wymieszaj z wodą. Rozprowadź tylko na czubku głowy. Masuj delikatnie ten obszar opuszkami palców. Nie musisz wcierać szamponu w resztę włosów, a zwłaszcza w końcówki. Piana spłynie po całych pasmach i wtedy dobrze je oczyści.
Gdy dokucza Ci łupież, często się drapiesz po głowie. To dlatego, że Twoja skóra jest sucha. Najszybciej usuniesz tę uciążliwość używając aloesu ze swego parapetu. Utnij ok. 5-centymetrowy liść. Przekrój wzdłuż na pół. Masuj głowę soczystym miąższem 1-2 razy dziennie. Nie musisz go spłukiwać. Aloes łagodzi podrażnienia głowy oraz rewelacyjnie nawilża, regeneruje i odżywia włosy. Stosuj, jak długo chcesz.
Dermatolodzy twierdzą, że łupież spowodowany jest m.in. brakiem tej cennej witaminy w organizmie. Zacznij więc ją uzupełniać. Znajdziesz ją w mięsie (wątróbce), rybach (najwięcej w szczupaku), jajkach i przetworach mlecznych. Ale warto sięgnąć również po suplementy. W połączeniu z dietą szybciej pomogą pozbyć się problemów z włosami.
Doskonałym sposobem na pozbycie się łupieżu i zadbanie o czuprynę jest zastosowanie prostej mikstury. Do szklanki wody dodaj dwie łyżki octu jabłkowego i polej nią głowę po każdym umyciu. Możesz też delikatnie wetrzeć ją w skórę. Ten sposób nie tylko usuwa łupież, ale również pielęgnuje włosy. Sprawia, że stają się bardzie miękkie, błyszczące i podatne na układanie. To o tyle ważne, gdyż dojrzałe oraz siwe włosy są zazwyczaj szorstkie oraz sztywne. Octowa płukanka stosowana regularnie jest w stanie przywrócić im dawny wigor.
Gdy rozpoczynasz walkę z łupieżem, wszystkie przedmioty do włosów muszą zostać oczyszczone. W przeciwnym razie nie zdołasz pozbyć się kłopotu. Myj co 2-3 dni szczotki, grzebienie oraz spinki i gumki, czy inne akcesoria, które regularnie zakładasz na głowę. Najpierw usuń z nich nadmiar włosów (lubią się osadzać zwłaszcza na szczotce i gumkach). Do mycia wystarczy ciepła woda z odrobiną mydła. Nie używaj płynów do mycia ciała, ponieważ m.in. zawierają substancje pieniące i mogą nasilać łupież. Potem wszystkie przedmioty wysusz i spryskaj płynem antybakteryjnym.
Podstawą skutecznej walki z łupieżem jest odpowiednia higiena skóry głowy, a także sięganie po preparaty o korzystnym wpływie na mikrobiom skóry głowy. Jednym z rekomendowanych przez dermatologów produktów jest szampon przeciwłupieżowy VICHY DERCOS z głęboko oczyszczającą formułą z potężną synergią składników aktywnych: 1% dwusiarczku selenu znanego z właściwości przeciwgrzybiczych oraz 1% kwasu salicylowego o działaniu złuszczającym. Szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu już po pierwszym myciu1. Ponadto, chroni przed nawrotami do 6 tygodni, a także łagodzi i zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy. W sytuacjach kryzysowych szamponu należy używać 3 razy w tygodniu przez 4 tygodnie, a zapobiegając nawrotom w fazie zachowawczej – raz w tygodniu.
Aby kuracja była skuteczna, należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu szamponu, zachowując pianę na skórze przez parę minut, a także o regularności stosowania.
W celu zapewniania długotrwałego stosowania kuracji, VICHY DERCOS proponuje także refill szamponu. Zakup ekonomicznego opakowania uzupełniającego to o 77% mniejsze zużycie plastiku w porównaniu do butelki. Dodatkowo, refill to do 110 ml produktu gratis w porównaniu do zakupu dużej butelki.