Lubisz gimnastykę w grupie, bieganie, jazdę na rowerze... Każdemu z nas potrzebny jest ruch. Teraz jednak podczas aktywności fizycznej trzeba mieć na uwadze również względy bezpieczeństwa. Jak zadbać o formę podczas pandemii?
Aktywność fizyczna zapewnia nam zdrowie, ale wiąże się też ze spotykaniem innych ludzi, a to wciąż czynnik ryzyka infekcji. Mając to na uwadze, eksperci opracowali wskazówki sportowego bezpieczeństwa. Przestrzegajmy ich – dla dobra własnego i innych.
Jak wrócić do aktywności fizycznej po przerwie?
Nawet po kilku tygodniach bezruchu mięśnie i stawy są osłabione, sztywne, a przez to podatne na przeciążenia i kontuzje. Powoli przyzwyczajaj je do pracy.
Trzymaj się tych zasad
- Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki.
Usprawnia ona przepływ krwi w mięśniach i stawach, rozgrzewa je, oswaja z ruchem. Idealny jest trucht, wymachy rękami i nogami, zataczanie kół stawami (np. kolanami).
- Nie ćwicz od razu intensywnie.
Zbyt wymagające ćwiczenia mogą doprowadzić do przeforsowania organizmu i dolegliwości jak podczas grypie. Zasada jest taka, że na początku wybiera się ćwiczenia, które są w 30–40 proc. tak intensywne i tak długie, jak te wykonywane przez nas przed okresem bezruchu.
- Pij wodę w trakcie wysiłku fizycznego.
Wybieraj średnio zmineralizowaną i pij ją małymi łykami.
- Kończ trening rozciąganiem.
Dzięki temu następnego dnia obudzisz się bez bólu mięśni.
Sport w pandemii – zasady bezpieczeństwa
Spacer, jogging, jazda rowerem
- Należy tak jak wszędzie zachować dystans 2 metrów od innych.
- Maseczki nie obowiązują na terenach zielonych.
Kajak, łódka, motorówka
- Jeśli chcesz pływać z innymi, pamiętaj, że może towarzyszyć ci tylko jedna osoba.
- W sumie w jednym sprzęcie wodnym mogą znajdować się dwie osoby.
- Każdy powinien mieć założoną maseczkę.
- Nie trzeba przestrzegać zasady dotyczącej liczby osób oraz noszenia maseczki, jeśli współtowarzysze wodnej wyprawy zamieszkują razem i prowadzą wspólne gospodarstwo.
Klub fitness, siłownia
- Koniecznie pamiętaj o zabraniu z domu ręcznika i – uwaga! – maty do ćwiczeń.
- Postaraj się przyjść w stroju do ćwiczeń – w szatni może przebywać ograniczona liczba osób.
- Zachowuj odległość 2 metrów od innych ćwiczących – pomagają w tym specjalne oznaczenia (np. na podłodze klubu), a także wyłączenie przez właściciela z użytkowania co drugiego urządzenia (np. na siłowni). Dzięki temu nie trzeba nosić maseczki.
- W przerwie między zajęciami dezynfekuj ręce. Rób to także wtedy, gdy na siłowni kończysz ćwiczyć na jednym urządzeniu i zamierzasz przenieść się na inne.
- Obserwuj, czy obsługa dezynfekuje sprzęt po każdym kliencie. Jeśli nie, proś o dezynfekcję lub sama ją przeprowadzaj z użyciem środków, które powinny być dostępne.
- W toalecie nie próbuj uruchomić suszarki do rąk – właściciel jest zobowiązany przepisami do jej wyłączenia. Używamy ręczników papierowych.