Jeśli mamy zachwianą równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, to gorzej się czujemy i częściej chorujemy. Są też inne niepokojące objawy. Wyjaśniamy, co sprzyja zakwaszeniu organizmu i jak rozpoznać ten stan. Podpowiadamy też, jak przeprowadzić kurację odkwaszającą i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.
W przypadku zakwaszenia organizmu, zbyt kwaśna staje się krew, a także mocz i inne płyny krążące w organizmie. Efekt jest taki, że brak ci energii, jesteś stale zmęczona i poirytowana. Mogą cię boleć mięśnie i stawy. Możesz mieć zapalenie dziąseł, zajady. A ponieważ masz mniejszą odporność, łatwiej będziesz zapadać na różne choroby.
Żeby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest utrzymanie właściwej kwasowości krwi, czyli 7,35-7,45 pH. Niestety, gdy się źle odżywiasz (np. jesz dużo mięsa i produktów wysokoprzetworzonych, a mało warzyw i owoców), niewiele się ruszasz i żyjesz w stresie... rośnie zakwaszenie organizmu.
Odpowiedz TAK lub NIE na poniższe pytania.
Jeśli na 5 lub więcej pytań odpowiedziałaś TAK, możesz podejrzewać zakwaszenie organizmu i obserwujesz u siebie wspomniane wcześniej objawy, możesz podejrzewać u siebie zakwaszenie organizmu. By je potwierdzić lub wykluczyć, wykonaj test.
Kup w aptece pojemnik na badanie moczu i papierki lakmusowe (ok. 13 zł/30 szt.). W ciągu jednego dnia zrób 5-6 badań moczu; pierwsze rano na czczo. l Oddaj próbkę moczu do czystego pojemnika, zanurz w nim papierek lakmusowy na tak długo, jak każe instrukcja. Następnie porównaj zabarwienie papierka ze skalą dołączoną do opakowania papierków. Jeśli okaże się, że mocz masz stale zbyt kwaśny, a nawet jego pH rośnie w ciągu dnia, przeprowadź kurację odkwaszającą i zmień zasady odżywiania się.
Zielony koktajl zmienia odczyn moczu z kwaśnego na bardziej zasadowy.
Sposób przygotowania: Zmiksuj małą cukinię ze skórą, 2 łodygi selera naciowego, 2 garści szpinaku (albo jarmużu) i miąższ limonki. Pij porcję zielonego koktajlu raz dziennie przez tydzień.