Wszyscy lubimy słoneczną pogodę, pod warunkiem jednak, że możemy się schronić przed skwarem. Nieznośny upał niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Podpowiadamy, jakie osłony przed słońcem wybrać, by zyskać nieco cienia. Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdzą się na balkonie, tarasie, w mieszkaniu, a jakie w naszym ogródku.
Spis treści
Jak możemy chronić się przed palącym słońcem? Najskuteczniejsza jest zieleń – rośliny nie tylko dają cień ale także nawilżają i schładzają powietrze. Niezastąpione są zwłaszcza duże liściaste drzewa, krzewy oraz zielone parawany stworzone z pnączy. Wiedzą o tym właściciele ogrodów oraz bywalcy miejskich parków. Podpowiadamy, jak stworzyć zacienioną przestrzeń, gdy nie możemy schronić się w cieniu drzew i krzewów.
Najbardziej skuteczną, a jednocześnie najwdzięczniejszą ochroną przed słońcem są rośliny: drzewa i krzewy. Niestety rośliny wolno rosną, więc na efekty trzeba długo czekać. Możemy jednak postawić pergolę lub inną lekką pionową konstrukcję i obsadzić ją szybko rosnącymi pnączami.
W dużych ogrodach świetnie sprawdzą się altany, pawilony i wiaty ogrodowe. Dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Mogą zaistnieć także w przestrzeni publicznej np. osłaniając od słońca plac zabaw dla dzieci, kawiarniany ogródek, czy strefę relaksu na polu campingowym.
W małym ogródku lub na działce niezastąpiony będzie odpowiednio dobrany parasol ogrodowy. Na urlopie przyda się nam parawan, który nie tylko ochroni nas przed słońcem, ale też zapewni odrobinę intymności.
Taras jest naturalnym łącznikiem między mieszkaniem a ogrodem. Duży i odpowiednio urządzony może pełnić wiele funkcji: będzie letnią jadalnią, miejscem do wypoczynku i przyjmowania gości, a nawet domowym biurem. Aby w pełni wykorzystać jego zalety, zadbajmy o osłonę przed słońcem.
Sposobów jest wiele: już na etapie budowy domu warto pomyśleć o tak popularnych w krajach południowych markizach. Przed upałem doskonale ochronią nas także pergole, pawilony przyścienne oraz parasole przeciwsłoneczne i żagle cieniujące. Parasole mają różne kształty i wielkości - mogą mieć średnicę nawet do 350 cm. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i łatwo je dobrać do preferowanej stylistyki i charakteru mebli ogrodowych. W pochmurny dzień łatwo je złożyć i zabezpieczyć pokrowcem przed deszczem.
Nawet niewielki balkon w wielkim mieście może stać się dodatkowym letnim pokojem i miejscem do relaksu. Wystarczy wygodny fotel lub leżak, niewielki stolik, skrzynki z ziołami, aby cieszyć się chwilą spokoju. Od słońca ochroni nas żagiel cieniujący lub niewielki parasol przeciwsłoneczny, a od wścibskich sąsiadów - pionowe osłony. Możemy też wystawić domowe rośliny doniczkowe na balkon i wzbogacić sobie zieloną oazę.
W czasie upałów temperatura wzrasta także w mieszkaniach, a powietrze staje się przesuszone. Wiedzą to wszyscy właściciele mieszkań o ekspozycji południowej i zachodniej. Trudno temu zaradzić, gdyż zasłony nie chronią nas dostatecznie przed upałem. Co prawda można zainstalować klimatyzację, jednak jest to rozwiązanie kosztowne. Dobrą ochronę przed słońcem w mieszkaniu zapewnią nam rolety i żaluzje i co równie istotne doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach jak np. kuchnia i łazienka.
W bardzo nasłonecznionych pokojach warto zastosować rolety zaciemniające, w innych dostosować osłonę do swoich potrzeb, trybu życia, preferencji stylistycznych. Wybór jest tak ogromny, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.