Przepisy na rozgrzewające herbaty znane są w każdym kraju, gdzie bywają chłodne i mroźne dni. Słodka herbata lipowa z miodem i malinami czy czarna herbata z aromatycznymi goździkami, cynamonem i imbirem to nasze rodzime propozycje na pyszne, rozgrzewające napoje. Ale warto też poznać przepisy z innych stron świata na gorące napary – nie tylko rozgrzewają, ale też mają lecznicze właściwości.
Spis treści
Wieczór spędzony z kubkiem ciepłej herbatki to najlepszy sposób na wyciszenie po całym dniu pracy i poprawę humoru. Rozgrzewający napój nawodni, rozgrzeje organizm, wzmocni odporność. Zobacz przepisy z różnych stron świata.
Gdy jest zimno, organizm potrzebuje więcej energii. Możemy mu pomóc się rozgrzać, pijąc ciepłą herbatę. Nie tylko naszą, tradycyjną – z malinami czy cytryną. Picie ciepłego napoju przyniesie Ci wiele korzyści zdrowotnych. Gorący napój rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na poprawę krążenia. Ciepłe napoje sprawdzają się idealnie podczas przeziębienia – przyspieszają oczyszczanie się śluzówek, co wspomaga leczenie kaszlu i kataru. A w dodatku każdy składnik naszych herbatek ma osobne, liczne właściwości zdrowotne, np. lipa pomoże na ból gardła. Sam rytuał picia herbaty pomaga się zrelaksować i odstresować.
Składniki
Przygotowanie
Składniki
Przygotowanie
Każdy kraj ma inny sposób rozgrzewania się herbatą. W Tybecie pija się ją z solą, masłem i mlekiem jaka, w Indiach i Mongolii – z mlekiem i przyprawami korzennymi, na Kresach – z pigwą i geranium, w Kaszmirze – z sodą, a w Japonii – z czerwonym pieprzem. Dzięki tym dodatkom herbata nie tylko rozgrzewa, ale też ma lecznicze właściwości. Niektórzy naukowcy podejrzewają nawet (badania trwają), że herbata pomaga walczyć z wirusem SARS-CoV-2.
Zielona herbata i oolong zawierają polifenol EGCG (galusan epigalblokatechiny), a czarna – teasinensynę A (TSA), które działają antywirusowo. Dlatego warto ją pić, a jeśli nie lubimy smaku herbaty, możemy zaparzyć ją z wędzonymi śliwkami, które mają wyraźny aromat, i gorzką czekoladą. Takie połączenie zmieni smak herbaty, a napój usprawni myślenie i poprawi koncentrację.
W Kaszmirze parzy się rozgrzewającą herbatę oolong (ulung), która dodatkowo ułatwia trawienie.
Przepis: 3 szkl. wody zagotowujemy. Dodajemy łyżkę herbaty ulung, 1/2 łyżeczki sody, szczyptę soli, 1/2 łyżeczki kardamonu, łyżkę cukru. Gotujemy 15 min, dodajemy 2 szkl. mleka i zagotowujemy. Odcedzamy, podajemy posypane pokruszonymi pistacjami i migdałami.
W Mongolii rozgrzewająca herbata może być tak gęsta jak zupa. Do herbaty dodaje się mleko kozie, owcze lub końskie i kuleczki z mąki i masła lub barani łój, a nawet kaszę lub małe pierożki z mięsem (tzw. bansz).
Przepis: 2 szkl. wody, łyżeczkę smalcu (zastąpi łój), szczyptę soli i 3 łyżeczki zielonej herbaty zagotowujemy. Dodajemy 2 szkl. mleka i 2-3 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej. Zagotowujemy.
Na Kresach do rozgrzewającej herbaty dodaje się pigwę i geranium (anginkę), które działają antyzapalnie.
Przepis: 2 cm imbiru i pigwę ścieramy. 2 torebki herbaty zaparzamy w 2 szkl. wody. Dodajemy imbir, pigwę i 3-4 liście geranium. Parzymy pod przykryciem ok. 10 min, odcedzamy i dodajemy łyżkę miodu.
W Japonii do herbaty dodaje się suszone liście hibiskusa i czerwony pieprz. Obniżają one poziom cholesterolu.
Przepis: 3 łyżki zielonej herbaty mieszamy z łyżką hibiskusa i 1/2 łyżeczki czerwonego pieprzu. 1/4 mieszanki zalewamy szkl. ostudzonej wody (wrzątek studzimy 5 minut). Parzymy pod przykryciem 3-4 minuty.
Dzięki tłuszczom herbata pita w Tybecie nie tylko rozgrzewa, ale i dodaje energii.
Przepis: 2-3 łyżeczki herbaty czerwonej pu-erh zalewamy 2 szkl. wody. Doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy szczyptę soli himalajskiej i 2/3 szkl. śmietany (zastąpi mleko jaka). Miksujemy z 2 łyżkami masła klarowanego. Zamiast soli himalajskiej i śmietany możemy dodać 2 łyżeczki oleju kokosowego.