Endometrioza objawia się m.in. silnymi bólami w dole brzucha, które często błędnie uznawane są za bolesne miesiączki. Z tego powodu endometrioza długo pozostaje nierozpoznana, prowadząc do powikłań w wielu narządach – nie tylko w układzie rozrodczym. Obok bólu w miednicy mniejszej również inne objawy mogą sugerować endometriozę. Sprawdź, jakie i jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Spis treści
Endometrioza to schorzenie spowodowane rozrastaniem się błony śluzowej poza jamę macicy. Co gorsza, wszystkie nadprogramowe komórki zaczynają tworzyć zrosty z innymi organami znajdującymi się w jamie brzusznej i nie tylko w niej. Dlatego kobiety czują silny ból, który często biorą za dolegliwości związane z okresem. Z tego właśnie powodu zdarza się, że endometrioza długo pozostaje niewykryta. To bardzo źle, bo wędrujące komórki błony śluzowej tworzą coraz więcej zrostów, nazywanych też ogniskami. Występują one w wielu narządach, nie tylko w układzie rozrodczym. U niektórych pacjentek zrosty wywołane endometriozą zostały znalezione w wielu narządach, przede wszystkim w jamie brzusznej, ale także w płucach, pęcherzu, a nawet w mózgu.
Warto wiedzieć, że na tworzenie się ognisk endometriozy mają wpływ hormony regulujące cykl miesięczny kobiety. Endometrium ulega więc podobnym zmianom. Obserwuje się fazę wzrostową, wydzielniczą i złuszczania się śluzówki, podobnie jak podczas cyklu miesięcznego. Jednak w tym wypadku krew nie ma odpływu i gromadzi się, tworząc skrzepy. Dochodzi wówczas do powstania torbieli lub stanów zapalnych. Z każdym kolejnym cyklem zmiany endometrialne rosną, a to zazwyczaj wywołuje bardzo dokuczliwy ból.
W czasie wywiadu przeprowadzanego przez lekarza zawsze należy mówić szczerze o wszystkich swoich dolegliwościach. Doświadczony ginekolog już podczas rozmowy z pacjentką potrafi rozpoznać charakterystyczne objawy dla endometriozy. Bardzo ważne jest też badanie ginekologiczne oraz obrazowe: ultrasonograficzne (USG) i rezonansem magnetycznym (MRI). Jednak najbardziej niezawodnym sposobem jest zrobienie laparoskopii, podczas której wykonuje się biopsję tkanek, które następnie powinny być zbadane pod kątem histopatologicznym. To badanie ułatwi lekarzowi szybkie postawienie diagnozy, a następnie leczenie.
Istnieją dwie metody leczenia endometriozy.
Niestety nie są dokładnie znane przyczyny tej dolegliwości. Badacze podejrzewają, że duży wpływ mają czynniki genetyczne. Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że endometrioza często pojawia się u blisko spokrewnionych kobiet. Jeżeli więc cierpi na nią matka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jej córka również będzie miała z nią problemy. Według innych teorii również czynniki środowiskowe i tryb życia mogą powodować wystąpienie endometrium.
Według danych statystycznych przyczyną niepłodności u co drugiej kobiety starającej się o dziecko jest właśnie endometrioza. To ona utrudnia cierpiącym na nią kobietom zajście w upragnioną ciążę i bywa przyczyną niepłodności. Dlatego endometrioza wymaga odpowiedniego leczenia (farmakologicznego lub operacyjnego). Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie schorzenia i leczenie. Im wcześniej endometrioza zostanie zdiagnozowana i nastąpi wdrożenie leczenia, tym większa szansa na jej wyleczenie i uroki macierzyństwa.