Ból pięty najczęściej wynika z zapalenia rozcięgna podeszwowego spowodowanego nieprawidłowym sposobem chodzenia, mikrourazami stopy lub dużym przeciążeniem. Przyczyną bólu może być też dna moczanowa, problemy odkręgosłupowe lub ostroga piętowa. Jak sobie pomóc? Bóle pięt złagodzą domowe sposoby: kąpiele, masaże i ćwiczenia.
Stopy stanowią główną podporę ciała człowieka. Ból w ich obrębie – zwłaszcza pięt może być uciążliwym problemem. Dotyka on zarówno osoby młode, aktywne, jak i starsze, a jego przyczyny bywają różne.
Ból pięty najczęściej wynika z zapalenia rozcięgna podeszwowego spowodowanego nieprawidłowym sposobem chodzenia, mikrourazami stopy lub dużym przeciążeniem.
Bardzo często winę za ten stan ponosi ostroga piętowa. To zmiana zwyrodnieniowa, która zwykle jest wynikiem długotrwałego zapalenia w obszarze rozcięgna podeszwowego (czyli elastycznej struktury łączącej guz piętowy z nasadą palców). Wapń gromadzi się na podeszwowej stronie kości pięty, tworząc specyficzną narośl, która w obrazie RTG wygląda jak haczyk.
Ból pięty może też świadczyć o chorobie Haglunda, zwanej jałową martwicą guza kości piętowej. Na jej górno-tylnej części wyczuwalna jest narośl, tworzy się obrzęk. Schorzenie bywa spowodowane noszeniem obuwia ze zbyt sztywnym zapiętkiem, ale wskazuje się także na czynniki genetyczne warunkujące budowę stopy i na nadwagę.
Niejednokrotnie dolegliwość ta jest oznaką zapalenia ścięgna Achillesa czy złamania zmęczeniowego. Może być wywołana przez osteoporozę lub zmiany zwyrodnieniowe. Kłucie w pięcie potrafi być również objawem dny moczanowej, zaawansowanej cukrzycy, awitaminozy.
W każdym z tych przypadków należy skonsultować się z lekarzem. Ten w zależności od przyczyn zleci odpowiednie leczenie. Warto też pamiętać, że ból pięty wymusza przyjmowanie nienaturalnych pozycji w trakcie chodzenia, a to może prowadzić do destabilizacji całego szkieletu.
Przyczyną dolegliwości może być przeciążanie stóp, np. z powodu nadwagi czy chodzenia w butach na zbyt płaskiej, cienkiej podeszwie. Aby uniknąć bólu pięty, poświęć stopom kilkanaście minut dziennie, robiąc proste zabiegi.
Masuj podeszwy stóp specjalnym wałkiem z kolcami (np. ze sklepu internetowego, ok. 30 zł), przesuwając je po nim to w przód, to w tył – przez co najmniej 3 minuty.
Rób ćwiczenia rozciągające stopy i łydki, np. stojąc na stopniu, opieraj o niego przednią część stopy, a piętę ciągnij w dół. Wytrzymaj 1 minutę. W taki sam sposób rozciągaj drugą stopę.
Wieczorem rób stopom odprężającą kąpiel – do miski wlej 5 litrów gorącej wody, dodaj 2 krople olejku lawendowego i 1/4 szklanki soli morskiej lub Epsom. Umyte wcześniej stopy zanurz na 10 minut. Osusz ręcznikiem.
Dobrym pomysłem jest zimny masaż. Należy owinąć kostkę lodu bawełnianą ściereczką i masować piętę przez minimum 3 minuty.
Innym sposobem jest masaż oliwką (2 łyżki) z dodatkiem olejku goździkowego (1 łyżka). Oba te olejki działają przeciwzapalnie. Lekko podgrzaną mieszankę wmasowujemy w piętę 2 razy dziennie i pozostawiamy do wchłonięcia.
Przeciwbólowo działa też ocet jabłkowy (1/2 szklanki) mieszany z 2 szklankami wody. Płyn można lekko podgrzać. Należy moczyć w nim nogi przez ok. 20 minut.
Dużą ulgę przynoszą zazwyczaj specjalistyczne wkładki do butów. Można je dobrać w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym, ale najlepiej zrobić na wymiar u podologa.