Dieta przy nieswoistym zapaleniu jelit opiera się na produktach lekkostrawnych, takich jak np. gotowane, miksowane warzywa
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Dieta przy nieswoistym zapaleniu jelit. Co jeść, a czego unikać, by sobie nie zaszkodzić?
06.01.2022 17:35
Nieswoiste zapalne jelit (NChZJ), np. choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to schorzenia, które wymagają leczenia farmakologicznego, ale prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko niedożywienia i oszczędza chore jelita. Zobacz, co jeść, a czego unikać, aby wesprzeć jelita!
Do grupy nieswoistych zapaleń jelita należą wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Najczęstsze objawy to osłabienie, biegunka, wymioty i gorączka. Leczenie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit najczęściej sprowadza się do łagodzenia objawów, dlatego bardzo dobre efekty daje połączenie farmakoterapii z właściwą dietą. Zobacz jej zasady, wskazane i niewskazane produkty i przykładowe dania!
Zasady diety przy nieswoistym zapaleniu jelit
Przede wszystkim dieta powinna być lekkostrawna, produkty ciężkostrawne podrażniają jelita. Dodatkowo należy obserwować reakcję organizmu na poszczególne produkty i wykluczać z diety te, które nasilają objawy. Warto prowadzić dzienniczek żywieniowy.
Istotne jest takie planowanie diety, aby uzupełnić niedobór żywieniowy, który pojawia się u większości chorujących.
Dieta powinna dostarczać dużo białka, ponieważ jest ono budulcem nowych tkanek. Białka roślinnego dostarcza np. komosa, otręby i zielony groszek. Białko zwierzęce znajdziesz w nabiale, rybach i mięsie drobiowym.
Potrawy gotuj w wodzie, na parze lub duś bez obsmażania. Dania smażone i pieczone podrażniają i obciążają jelita.
Co jeść przy nieswoistym zapaleniu jelit?
Jeśli cierpisz na nieswoiste zapalne jelit (NChZJ), np. chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to koniecznie postaw na te produkty:
Czy chorzy na nieswoiste zapalenie jelit mogą jeść owoce?
Wiele osób z nieswoistym zapaleniem jelit ogranicza w diecie owoce w obawie, że nasilą one przebieg choroby. Jednak nie powinno się z nich rezygnować, bo zawierają cenne polifenole. Substancje te regulują stężenie prozapalnych cytokin, przez co tłumią reakcje zapalne w jelitach. Wybieraj jabłka, zwłaszcza pieczone, ale też borówki, granaty i banany.
Przykładowe dania na diecie przy nieswoistym zapaleniu jelit
Sola na parze z marchewką i ziemniakami
Kwasy tłuszczowe w rybach i witaminy w warzywach zmniejszają ilość prozapalnych cytokin w surowicy krwi, przez co wyciszają objawy choroby.
Składniki
filet z soli, 150 g
marchew, 45 g
2 ziemniaki, 140 g
łyżka oliwy
łyżka soku z cytryny
po szczypcie soli i pieprzu ziołowego
po łyżce natki i koperku
3 łyżki suchej kaszy bulgur, 45 g
Przygotowanie
Rybę skrop sokiem z cytryny, oprósz przyprawami i odstaw na 30 minut. Marchew i ziemniaki obierz, pokrój w słupki, skrop oliwą i piecz pół godziny w 200 st.
Rybę obsyp natką pietruszki i koperkiem, a następnie ugotuj na parze (nie dłużej niż 15 minut). Rybę podawaj z upieczonymi warzywami i ugotowaną kaszą.
Makaron z białym serem i jogurtem naturalnym
Potrawy powinny być bogate w wapń, ponieważ w przebiegu NZJ jego wchłanianie jest utrudnione. Wapń znajdziesz w nabiale i orkiszu.
Składniki
makaron, np. orkiszowy, 70 g
chudy twaróg,100 g
łyżeczka startego twardego sera typu parmezan
brokuł, 100 g
gruszka, 130 g
łyżka oliwy
2 łyżki soku z cytryny
łyżka jogurtu
szczypta gałki muszkatołowej
listki bazylii (opcjonalnie)
Przygotowanie
Makaron ugotuj al dente. Gruszkę obierz, pokrój w kostkę i podduś (4-5 łyżki wody) z dodatkiem soku z cytryny i gałki muszkatołowej. Brokuł ugotuj i dodaj do makaronu.
Makaron posyp pokruszonym białym serem, odrobiną parmezanu, polej sosem gruszkowym i jogurtem. Całość posyp listkami bazylii.
Papryka faszerowana wołowiną i kaszą jaglaną
Wołowina i kasza jaglana zawierają żelazo. W leczeniu NZJ pojawia się niedobór żelaza w wyniku upośledzonego wchłaniania w dwunastnicy oraz jego utraty z krwią. Żelazo bierze udział w transporcie tlenu i podnosi odporność organizmu.
Składniki
duża papryka, 140 g
szalotka, 20 g
3 łyżki suchej kaszy jaglanej, 30 g
mielone chude mięso wołowe, 70 g
pomidor bez skóry, 100 g
1/2 łyżeczki bazylii
łyżka natki pietruszki
po szczypcie słodkiej mielonej papryki, soli, pieprzu ziołowego
łyżka oliwy
Przygotowanie
Kaszę jaglaną ugotuj w wodzie bez soli. Szalotkę i pomidor pokrój drobno. Mięso przełóż do miski, dodaj ugotowaną kaszę, szalotkę, pomidor i wymieszaj.