Fizjoterapia pozwoli przywrócić utraconą sprawność mięśni, przyczyni się do likwidacji bólu, doda nieco energii i poprawi ogólne samopoczucie. Czym jest i na czym polega? Kto może wystawić skierowanie na fizjoterapię? Kiedy potrzebny jest kręgarz i czy jego usługi są finansowane przez NFZ? Sprawdź, z jakimi zabiegami warto łączyć fizjoterapię.
Spis treści
Fizjoterapia jest dziedziną medycyny zajmującą się przywracaniem sprawności mięśni dzięki specjalistycznemu masażowi lub ugniataniu. Dlatego powinien ją wykonywać wykwalifikowany specjalista, bo nieumiejętne wywieranie nacisku na mięśnie może nam zrobić krzywdę.
Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem zaburzeń ruchu oraz bólu, wykorzystując techniki terapeutyczne, takie jak ćwiczenia fizyczne, masaż, elektroterapia, hydroterapia i wiele innych. Fizjoterapia jest szeroko stosowana w przypadku urazów, chorób, zaburzeń rozwojowych i innych schorzeń, które wpływają na zdolność pacjenta do normalnego funkcjonowania i wykonywania codziennych czynności.
Podstawowym celem fizjoterapii jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności fizycznej, a także minimalizacja bólu i zapobieganie powstawaniu kolejnych urazów. Fizjoterapeuci opracowują indywidualne plany terapeutyczne dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, historię choroby oraz cele terapeutyczne. Plan terapeutyczny może składać się z różnych technik terapeutycznych, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Może je wystawić lekarz POZ lub inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. specjalista w dziedzinie rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej itp.
Czas trwania zabiegów rehabilitacyjnych wynosi 15-30 dni zabiegowych w zależności od intensywności schorzenia. Dziennie odbywa się średnio 5 zabiegów.
Jeśli nasz stan wyklucza dojazd na zabiegi (ból jest zbyt silny, utraciłyśmy zdolność ruchu itp.), lekarz może wypisać skierowanie na zabiegi z dojazdem (wtedy fizjoterapeuta przyjeżdża do domu).
Kręgarz to osoba zajmująca się terapią manualną kręgosłupa, czyli diagnostyką i leczeniem problemów związanych z kręgosłupem. Kręgarz może wykonywać różne techniki manualne, takie jak mobilizacje, masaż, czy terapię punktów spustowych, aby złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie kręgosłupa oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Zajmuje się też przywracaniem równowagi mięśniowo-szkieletowej i jej wpływem na nerwy, zwłaszcza główne.
Zabiegi kręgarskie nie są refundowane, trzeba zapłacić za nie z własnej kieszeni. Jeśli udajemy się do kręgarza, weźmy ze sobą opinię lekarską. Nie jest niezbędna, lecz bardzo ułatwi terapię. Kręgarz pomoże m.in. na:
Fizjoterapia jest często łączona z innymi zabiegami, aby uzyskać jak najlepsze efekty terapeutyczne. Zapytajmy o to lekarza wystawiającego skierowanie. Może się okazać, że efekt fizjoterapii wzmocni np. kąpiel bąbelkowa lub solankowa. Nie decydujmy się na ich wprowadzenie samodzielnie, bo możemy sobie w ten sposób zaszkodzić.
Poniżej przykłady kilka zabiegów, które można zastosować w połączeniu z fizjoterapią: