Trądzik letni (Acne aestivalis) może się pojawić u każdego, nawet u osób, które zazwyczaj nie mają takich problemów skórnych. Czym jest i skąd się bierze trądzik letni? Jak można się go pozbyć? W tym pomogą ci domowe kosmetyki: pasta, maseczki, toniki oraz mikstury do stosowania punktowego na wypryski. Sprawdź, jak je zrobić i stosować.
Spis treści
Osoby cierpiące na przewlekły trądzik zazwyczaj cieszą się na ciepłe miesiące, bo według badań aż u 60 proc. pacjentów dochodzi do poprawy stanu skóry. Wyjątek pod tym względem stanowi trądzik letni (Acne Mallorca, Acne aestivalis), który może się pojawić u każdego, nawet u osób, które zazwyczaj nie mają problemów trądzikowych. Dlaczego? Ponieważ jest to specyficzna odmiana trądziku, w której zmiany skórne pojawiają się wiosną i latem, po zbyt intensywnym opaleniu. To powoduje zwiększoną produkcję łoju oraz zwiększone rogowacenie naskórka jako mechanizmy obronne przed poparzeniem. w efekcie na skórze pojawiają się krostki i wypryski. Są sposoby, by skutecznie ich się pozbyć
Trądzik letni – Acne Mallorca, znany również jako Acne aestivalis, to specyficzna forma trądziku, która pojawia się zazwyczaj latem. Jest to rodzaj trądziku wywołanego reakcją skóry na słońce i ciepło, szczególnie w połączeniu z niektórymi kosmetykami lub kremami przeciwsłonecznymi. Występuje głównie u osób dorosłych, najczęściej u kobiet w wieku od 25 do 40 lat.
Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi, ramionach, dekolcie i plecach – czyli w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.
Typowe dla trądziku letniego są drobne, czerwone grudki i krostki, które mogą przypominać zwykły trądzik. Zmiany te są zazwyczaj mniej zapalne niż przy klasycznym trądziku, ale mogą być uporczywe.
Główną przyczyną letniego trądziku jest reakcja skóry na promieniowanie UV. Zmianom mogą sprzyjać składniki tłustych kremów przeciwsłonecznych: mogą zatykać pory i potęgować problem, prowadząc do powstawania zmian trądzikowych.
Wysoka temperatura i wilgotność również mogą przyczyniać się do nasilenia problemu, prowadząc do zwiększonego wydzielania sebum i zatkania porów.
Oczyści pory i tak zapobiegnie gromadzeniu się w nich sebum, którego nadmiar prowadzi do powstania wyprysków. Szorstkie płatki plus kwas mlekowy (z jogurtu lub maślanki) lekko złuszczą naskórek, udrażniając zatkane pory.
Jak zrobić?
Przygotuj papkę z 2 łyżek płatków owsianych z 3 łyżkami maślanki lub jogurtu. Zwilż twarz ciepłą wodą, nanieś gęstą masę i masuj nią twarz przez 2 minuty.
Złagodzą stany zapalne, uregulują wydzielanie łoju, zmatowią cerę.
2 tabletki węgla zmieszaj z 1 łyżeczką jogurtu. Rozgnieć łyżeczką pastylki. Papkę połóż na twarz. Zmyj po 15 minutach.
2 łyżki skrobi ziemniaczanej połącz z 1/2 szklanki przegotowanej wody. Zmieszaj. Połóż na twarz na 15 minut.
Zapobiegną namnażaniu się bakterii, zahamują rozsiewanie wyprysków.
1 łyżeczkę rozdrobnionych w moździerzu ziaren ziela angielskiego zalej 1 szkl. wrzątku. Odstaw na 15 min, przecedź. Przelej do buteleczki. Kilka razy dziennie przemywaj twarz wacikiem zwilżonym tonikiem.
Zmieszaj ocet jabłkowy i wodę (3 łyżki octu i 3 łyżki wody). Możesz dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który wzmocni działanie antybakteryjne toniku. Nasącz nim wacik i przemywaj twarz.
Przyspieszą gojenie się wyprysków i wysuszą pryszcz.
Odrobinę cynamonu zmieszaj z miodem w takiej ilości, by powstała gęsta papka. Wetrzyj ją w krostę na 30 minut.
Niewielką ilość miąższu pomidora rozgnieć widelcem. Posmaruj tym wyprysk. Zmyj po 15 minutach.