Piękne kwiaty majowego bzu, czyli lilaka pospolitego, nie tylko zachwycają zapachem, ale mają również właściwości lecznicze. Można z nich robić terapeutyczne nalewki, napary, a nawet okłady. Lilak właśnie kwitnie, więc warto to wykorzystać. Na jakie dolegliwości pomaga lilak i jak przygotować z niego mikstury na poprawę zdrowia?
Spis treści
Lilak pospolity, zwany potocznie bzem, trafił do nas w XVI wieku z Turcji. Oprócz tego, że pięknie pachnie, ma szerokie zastosowanie lecznicze. Dlatego jest idealnym materiałem na domowe kuracje.
Bez lilak, znany także jako syringa vulgaris, to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych i leczniczych. Głównym składnikiem czynnym, który odpowiada za te właściwości, są flawonoidy, takie jak rutyna i kwas chlorogenowy, oraz związki fenolowe.
Jednym z najbardziej znanych zastosowań bzu lilaka jest jego działanie przeciwzapalne. Roślina wspomaga leczenie stanów zapalnych w organizmie, co może być korzystne w takich chorobach jak zapalenie stawów czy choroby skórne.
Ponadto, syringa vulgaris właściwości ma także przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dzięki temu może wspomagać walkę z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, co sprawia, że jest stosowany w naturalnych metodach leczenia przeziębień, grypy oraz infekcji dróg oddechowych.
Lilak pospolity działanie przeciwnowotworowe. Badania wykazały, że niektóre związki zawarte w bzu lilaka mogą hamować wzrost komórek nowotworowych oraz zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, jednak potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.
Dodatkowo, bez lilak wspomaga leczenie objawów alergii. Działając jako naturalny antyhistaminik, może pomóc zmniejszyć reakcje alergiczne, takie jak katar, swędzenie oraz łzawienie oczu.
Wpływ bzu lilaka na organizm jest szeroki i obejmuje wiele aspektów zdrowia. Dlatego można przygotować z niego m.in. napary, terapeutyczne nalewki, kisiel z lilaka, olejek z bzu. Lecznicze preparaty z bzu są łatwe do przygotowania samodzielnie w domu.
Liście lilaka pospolitego zrywamy w pogodny, suchy dzień, najlepiej zanim rozwiną się kwiaty. Kwiaty najlepiej ścinać w momencie, gdy rozwijają się dolne partie kwiatostanu. Potem suszymy je rozłożone w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Jak zbierać kwiaty bzu? Lilak pospolity kwitnienie zaczyna w kwietniu i trwa ono nawet do maja. To dobry moment na zbiory. Zbieraj całe wiechy z rozkwitniętymi kwiatami, bez przebarwień. W domu oderwij kwiatki od łodyg i wiech. Możesz z nich zrobić nalewkę lub je ususzyć.
Bez lilak suszymy, rozkładając pojedynczą warstwę kwiatków na papierze do pieczenia i zostawiając w suchym przewiewnym miejscu. Aby przyspieszyć ten proces, możemy suszyć kwiaty w piekarniku nagrzanym do 40 st.
Według innej szkoły kwiaty bzu przed suszeniem należy sfermentować. Jak to zrobić?
Oddzielamy kwiaty bzu lilaka od gałązek i wypełniamy nimi szczelnie słoiki. Słoiki zakręcamy i wkładamy do piekarnika nastawionego na temp. 50°C, na 3 godziny. Na koniec kwiaty rozkładamy cienką warstwą na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i znów suszymy w lekko nagrzanym piekarniku. Gdy będą całkiem suche, przesypujemy je do papierowych torebek lub słoików.
Napar z kwiatów bzu lilaka łagodzi rozdrażnienie i wprowadza w łagodny nastrój. Działa też odkażająco i przyspiesza gojenie ran i podrażnień. Warto też wiedzieć, że napar z kwiatów i liści lilaka stosowany zewnętrznie podleczy problemy skórne. Jest skutecznym kosmetykiem – możemy go stosować do przemywania skóry zamiast toniku lub do okładów na cienie i obrzęki pod oczami.
Jak zrobić leczniczy napar z bzu lilaka
1,5 łyżki świeżych lub 1 łyżkę suszonych kwiatów lilaka pospolitego zalej szklanką gorącej wody,
przykryj i odstaw na 15 minut do zaparzenia.
po tym czasie przecedź.
Jak stosować napar z bzu lilaka
Przy zdenerwowaniu, rozdrażnieniu pij po 1 szklance ciepłego naparu 2 razy dziennie przez 3-5 dni.
Przy ranach, otarciach i podrażnieniach skóry przemywaj zmienione miejsca letnim lub chłodnym naparem 5 razy dziennie przez 5-7 dni.
Codziennie zaparzaj świeży napar.
Prosty przepis na syrop z kwiatów bzu lilaka:
Przygotuj po 4 szklanki: kwiatów lilaka, cukru i wody oraz 1 cytrynę.
Kwiaty opłucz i poobrywaj z szypułek.
Wodę podgrzej z cukrem, dodaj sok wyciśnięty z cytryny.
Gorącym syropem zalej płatki kwiatów lilaka i zostaw na 3 dni.
Syrop z lilaka przecedź, przelej do małych słoiczków, zagotuj je.
Syrop z kwiatów lilaka dodawaj do herbaty. Stosuj po łyżeczce 2-3 razy dziennie, gdy męczy cię kaszel.
Aromatyczna nalewka z kwiatów bzu oczyszcza stawy ze szczawianów, przez co łagodzi ból, ale też działa przeciwzapalnie na narośl piętową.
Jak zrobić nalewkę z lilaka
1 szklankę świeżych kwiatów lilaka wsyp do słoja i zalej 3 szklankami alkoholu 40 proc.
Wymieszaj i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 2 tygodnie.
Co drugi dzień pomieszaj nastaw.
Po upływie 2 tygodni przecedź nalewkę i wyciśnij kwiaty.
Nalewkę rozlej do butelek, zamknij i przechowuj w ciemnej szafce.
Jak stosować nalewkę z bzu lilaka
Przy reumatyzmie pij po 1 łyżce nalewki 3 razy dziennie przez 2 tygodnie. Dodatkowo smaruj bolące miejsca 2 razy dziennie przez tydzień. Całą kurację możesz robić raz na 2 mies.
Przy ostrodze piętowej wieczorem zrób okład: nasącz gazik w nalewce, przyłóż do ostrogi, oklej plastrem i zostaw na cała noc. Zabieg powtarzaj przez 2 tygodnie.
Najwięcej leczniczych właściwości nalewka zachowuje do 1,5 roku.
1 garść świeżych liści i kwiatów lilaka lekko zmiażdż w moździerzu, żeby puściły sok.
Zieloną masę podziel na dwie części, rozłóż na 2 kawałkach gazy i przykryj je.
Jeden kawałek połóż na czole, drugi na karku i zostaw na pół godziny.
Okłady stosuj 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni. Nasza rada Gdy kwiaty lilaka przekwitną, do okładów możesz stosować same liście.
Łyżkę suszonych kwiatów lilaka wsyp do filiżanki i zalej gorącą wodą. Pozwól im się zaparzyć (napar ma przyjemny, nieco karmelowy smak, zupełnie pozbawiony goryczki). Pij 2-4 razy dziennie po filiżance, jeśli masz kaszel, łamie cię w kościach albo dokuczają ci skoki ciśnienia.
Dolegliwości te złagodzi również herbatka ziołowa z lilakiem. Wymieszaj w równych proporcjach kwiaty bzu i lipy (albo rumianku). Łyżkę rozdrobnionego surowca zalej szklanką wrzątku. Odstaw na kwadrans pod przykryciem. Pij po 2-3 szklanki herbatki dziennie.
Lecznicze nalewki z lilaka, przygotowane według poniższych przepisów, poleca się na bóle stawów i mięśni, a także przy nerwobólach, bólach głowy, przewianiu, zapaleniu nerwu trójdzielnego.
Nalewka z lilaka bzu do stosowania wewnętrznego: Przygotuj 4-5 dużych kiści kwiatów lilaka (w pełni rozkwitniętych), 2 litry wódki, 2 szklanki cukru lub miodu, 2 szklanki wody i 1 cytrynę. Kwiaty opłucz pod zimną wodą i rozłóż do obeschnięcia. Potem przesyp je do słoja, zalej alkoholem, zamknij i odstaw na tydzień. Następnie przefiltruj płyn przez gazę, dobrze odciskając kwiatki. Do przefiltrowanego płynu dodaj zimny syrop z wody, cukru lub miodu i soku z cytryny. Dobrze wymieszaj i przelej do butelek. Odstaw na przynajmniej 3 miesiące. Gotowy produkt powinien mieć miodową barwę i delikatnie kwaskowaty smak. Stosuj 30 kropli nalewki 3 razy dziennie jako środek napotny.
Nalewka z lilaka bzu do stosowania zewnętrznego: Wymieszaj 1/4 szklanki kwiatów i 1/4 liści lilaka. Zalej 2 szklankami wódki. Odstaw na 14 dni w ciemne, ciepłe miejsce. Codziennie wstrząśnij słojem. Po 2 tygodniach przefiltruj nalewkę.
Syrop z bzu hamuje namnażanie się pasożytów jelitowych i wspiera odporność w trakcie infekcji pasożytniczej.
Składniki:
6 szklanek świeżych kwiatów lilaka pospolitego
1 czerwony grejpfrut lub 2 cytryny
1 l wody
500-800 g cukru
Przygotowanie:
Kwiatów lilaka nie myj, obierz je z gałązek i szypułek (powinnaś mieć 6 szklanek drobnych kwiatuszków).
Przesyp je do dużego słoja.
Do rondelka wlej wodę, wsyp cukier, wymieszaj i zagotuj.
Dodaj pokrojone w plastry owoce (bez pestek) i gorący syrop wlej do słoja z bzem.
Zamknij naczynie i odstaw na 4 dni w chłodne, ciemne miejsce, może być lodówka.
Codziennie potrząśnij słoikiem. Po tym czasie przecedź, rozlej do słoików i zapasteryzuj.
Pij po 1 łyżce syropu 2 razy dziennie przez 9 dni, zrób tydzień przerwy i powtórz. Syrop przechowuj w ciemnej szafce do roku.