Sopot, Mazury i Zakopane? Są piękne, ale zatłoczone. Może skuszą cię zatem Góry Izerskie, w których gwiazdy na niebie świecą najjaśniej, „polska Toskania”, czyli Roztocze, lub czarowna Dolina Sanu? TEKST Anna Janowska
Leżę pod kocem na łące koło Stacji Turystycznej Orle i wpatruję się w niebo. Droga mleczna wydaje się na wyciągnięcie ręki i jest gęsta od gwiazd niczym połyskująca chmura. Wokół migoczą konstelacje, których nazw nie znam (no może poza Wielką Niedźwiedzicą), i mocno świecą planety. W Izerskim Parku Ciemnego Nieba gwiazd można wypatrzyć nawet 1800, podczas gdy w mieście – od 100 do 500. To pokazuje, jak bardzo nasze otoczenie jest „zanieczyszczone” światłem, co nie służy ani roślinom, ani zwierzętom, ani nam.
Park rozciąga się na przestrzeni 74 km w dolinach Izery i Jizerki, bo podobnie jak Góry Izerskie leży zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Tereny wokół są słabo zaludnione (a co za tym idzie – słabo oświetlone), pełne torfowisk i lasów.
Wycieczki w Górach Izerskich
Rzeka Tanew płynąca przez las szemrze jak w bajce. To zasługa szumów – progów skalnych pozostałych po ruchach płyt tektonicznych i procesie fałdowania Karpat. Tanew to nie jedyna wodna atrakcja regionu, warto też odwiedzić Stawy Echo. Jest tu plaża (choć lepszą znajdziemy nad zalewem w Majdanie Sopockim), z widokiem na pasące się stada koników polskich.
Co zwiedzić na Roztoczu?
Doliną Sanu, największej rzeki Bieszczad, prowadził dawniej ruchliwy szlak handlowy. Pamiątką po tamtych czasach są łemkowskie chaty i drewniane cerkwie, m.in. wpisana na listę UNESCO pw. Świętego Michała Archanioła, w Smolniku, z 1791 roku.
Wycieczki w dolinie Sanu
250 większych i niezliczone mniejsze, zagubione wśród lasów jeziora to idealna sceneria do plażowania, pływania i żeglowania.
Aktywność na świeżym powietrzu na Pojezierzu Drawskim:
Co zwiedzić?
Atrakcją turystyczna jest rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej warowni Sławogród, która zachwyci dzieciaki, oraz tajemnicze ruiny zamku joannitów w Starym Drawsku. A to wszystko osłodzone słynnym miodem drahimskim, który wytwarzano w tej okolicy już w XVI wieku.