Jadalne kwiaty ogrodowe to doskonała ozdoba i urozmaicenie potraw. Mogą prosto z grządki trafić na talerz – podkręcą smak letnich sałatek i pięknie je udekorują. Które kwiaty możesz wykorzystać w kuchni? Sprawdź przepisy.
Te kwiaty wyróżniają się słodkim, a czasem nieco pieprznym smakiem. Niektóre z nich mają także bardziej cierpkie nuty, które doskonale skomponują się ze słodyczą owoców. Które rośliny mogą zagościć na talerzu?
Bratek trójbarwny
Jego kwiaty mają troszkę słodki, troszkę cierpki smak, więc idealnie komponują się z owocowymi sałatkami i wiśniowym chłodnikiem. Urozmaicą smak domowej lemoniady. Pięknie udekorują letnie torty na bezowych i biszkoptowych spodach. Zrywamy świeże, dopiero co rozkwitnięte kwiaty – nie powinny być ani wilgotne, ani lekko zwiędłe. Idealnie, jeśli sami je wysialiśmy i uprawiamy w ogródku lub na balkonie. Te ze sklepu ogrodniczego mogą być opryskiwane!
Lawenda wąskolistna
Świeże kwiatowe pączki śmiało można dodawać do wszelkich dań, które doprawia się ziołami prowansalskimi (w tym do pieczonej jagnięciny – dla lepszego trawienia). Byle z umiarem, gdyż lawenda może im przydać za dużo goryczki.
Lawendowy cukier posłuży ci do dosładzania i aromatyzowania herbaty.
Nasturcja ogrodowa
Ma lekko pikantny, pieprzny smak – ożywi mdłe pasty jajeczne, z powodzeniem zastąpi kapary w sałatkach i daniach makaronowych.
Chcesz zaskoczyć domowników? Przygotuj nasturcjowe pesto do spaghetti:
Zanim zbierzesz nasturcjowy plon, upewnij się, że roślina nie była atakowana przez mszyce.
Nagietek lekarski
Jego nasiona wysiewamy wiosną wprost do gruntu, plony kwiatowe zbieramy latem. Odrywamy delikatnie płatki, pozostawiając koszyczek w środku kwiatostanu. Dodane do gotowania ryżu, złociście go zabarwią, do karafki z oliwą – nadadzą jej lekko pikantny smak i uczynią wybornym dresingiem do sałat z kozim serem lub fetą.
Cukinia
Ma piękne kwiaty o lekko słodkawym smaku. Możemy je nadziewać (wędzonym łososiem, kozim serem) i zapiekać albo smażyć w naleśnikowym cieście. Można wykorzystać je do przybrania kremowej zupy cukiniowej lub wzbogacać smak słonych tart i białej pizzy (bez sosu pomidorowego).
Czosnek szczypiorek
Ni to czosnek, ni szczypiorek, ale bez wątpienia wspaniały, ożywczy dodatek do zmieszanego ze śmietaną twarożku, jajecznej pasty i ugotowanych na twardo jaj. Posiekać możemy zarówno łodyżki, jak i różowe główki kwiatowe. Dodadzą one koloru skropionej oliwą sałacie i prześlicznie udekorują pyszną, ale nieciekawej barwy czosnkową zupę-krem.