Choć uchyłków jelita grubego nie leczy się farmakologicznie, ich objawy można złagodzić odpowiednią dietą. Jadłospis, oparty głównie na wysokiej zawartości błonnika, jest nieco modyfikowany w zależności od rodzaju schorzenia. Co jeść, a czego nie jeść przy chorobie uchyłkowej? Jakie produkty są zalecane, a jakie niewskazane przy zapaleniu uchyłków? Zobacz, po które potrawy możesz sięgać, a z których zrezygnować.
Spis treści
Uchyłki to małe woreczki o średnicy ok. 1 cm uwypuklające się do zewnętrznej części jelita grubego. Występują najczęściej w końcowym fragmencie jelita, a wywołane są najczęściej wiekiem oraz niewłaściwą dieta ubogą w błonnik.
Uchyłkowatość jelit to powszechne schorzenie, szczególnie u starszych osób. Statystycznie cierpi na nie co trzecia osoba po 60. roku życia i… niemal każda po 80. roku życia. Ponieważ choroba w większości przypadków nie daje żadnych objawów, większość chorych nigdy się o niej nie dowiaduje. A tymczasem to obecność uchyłków może wyjaśniać bóle brzucha w lewej dolnej części, naprzemiennie biegunki i zaparcia oraz wzdęcia. Gdy schorzenie staje się bolesne i szczególnie uciążliwe, udajemy się do lekarza, który na podstawie badań diagnozuje chorobę uchyłkową okrężnicy. Wtedy przystępuje się do leczenia.
Uchyłkowatość jest chorobą nieuleczalną farmakologicznie, a leczenie jest głównie objawowe i polega na jak najdłuższej remisji objawów. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na wycięciu uchyłków wraz z kawałkiem jelita.
Leczenie uchyłków polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie bogatej w błonnik. Polisacharydy pęcznieją w jelitach, skracają czas przepływu przez nie żywności, przyspieszają perystaltykę jelit i tym samym regulując wypróżnianie. Ponadto błonnik oczyszcza jelita „wymiatając” z nich resztki jedzenia, które – zalegając – doprowadzają do zapalenia uchyłków. Jest to już poważniejsza odmiana choroby często wymagająca ścisłej diety, hospitalizacji i podawania antybiotyków dożylnie.
Dieta przy uchyłkach może być modyfikowana w zależności od rodzaju schorzenia. Lekarze rozróżniają:
W dwóch pierwszych rodzajach choroby zaleca się dietę łagodną z wysoką zawartością błonnika. W tym przypadku stosuje się dietę bogatoresztkową, w której eliminuje się niewiele produktów, przede wszystkim słodycze, fastfood i potrawy smażone. Szczególnie ważne jest tutaj przyjmowanie dużej ilości płynów, głównie wody i herbat ziołowych.
Przy niepowikłanym zapaleniu uchyłków łagodnym i umiarkowanym wprowadza się natomiast dietę lekkostrawną, w przeciwieństwie do poprzednich przypadków - z ograniczeniem ilości błonnika pokarmowego. Zatem węglowodany, stanowiące główne źródło energii w diecie, powinny być ubogie w błonnik pokarmowy i lekkostrawne.
Jadłospis w tym rodzaju choroby powinien zawierać białe pieczywo (pszenne), biały ryż, lekkostrawne kasze – kasza manna, kasza jaglana, kasza jęczmienna perłowa oraz biały makaron.
Warzywa jemy poddane obróbce termicznej i obrane ze skórki. Unikamy warzyw ciężkostrawnych, do których należą: warzywa kapustne i cebulowate, suche nasiona roślin strączkowych, ogórki i rzodkiewka. Unikamy też owoców suszonych, marynowanych oraz owoców pestkowych. Owoce spożywamy w formie gotowanej, pieczonej lub w postaci przecierów.
W przypadku ciężkiego i powikłanego zapalenia uchyłków konieczna jest hospitalizacja wraz z dietą ścisłą. Jej zasady ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
Produkty zalecane
Produkty, które należy ograniczyć
Potrawy zalecane w uchyłkach jelita grubego
Produkty, które należy wykluczyć
Potrawy niedozwolone przy uchyłkach jelita