Domowe sosy chutney zawierają dużo przeciwutleniaczy, witamin i błonnika. Wspaniale pasują do mięs, wędlin, serów, dań mącznych i przekąsek, dlatego na zimę warto zrobić kilka słoiczków. Domowy sos chutney nie tylko urozmaici smak potraw, ale też jest zdrowy. Poznaj najlepsze przepisy na sosy chutney, a także ich zdrowotne właściwości!
Spis treści
Słodko-korzenne konfitury znane były w Polsce już w XVII w. Nazywano je gąszczami. Z czasem zostały zapomniane, ale na fali mody na kuchnię indyjską wróciły pod nazwą chutney.
Chutney to przysmak kuchni indyjskiej. Jest mniej gęsty niż klasyczne konfitury, dlatego określa się go często jako sos chutney. Oprócz świeżych owoców i warzyw, przypraw korzennych, cukru, wina lub octu dla podkręcenia ostrości możemy dodać pieprz czerwony albo chili. Słodycz nadadzą im figi lub rodzynki, a kwaskową nutę – żurawina. Każda taka konfitura-sos ma właściwości zdrowotne (podajemy je przy przepisach).
Chutney ze śliwek z czerwoną cebulą reguluje trawienie i poprawia humor.
Składniki
Przygotowanie
Śliwki bez pestek i cebulę drobno kroimy. Mieszamy z resztą składników. Dusimy do miękkości. Wekujemy w słoikach.
Chutney z jabłek z cebulą i papryczką chili zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu i ryzyko wystąpienia chorób krążenia.
Składniki
Przygotowanie
Obrane jabłka i chili czyścimy z nasion. Kroimy w drobną kostkę. Cebulę siekamy. Mieszamy wszystkie składniki i gotujemy ok. 40 min na małym ogniu, mieszając (do zgęstnienia). Pasteryzujemy w słoiczkach.
Chutney z gruszek z żurawiną poprawia pracę tarczycy.
Składniki
Przygotowanie
Obrane i pokrojone gruszki, cebulę i jabłko mieszamy z resztą składników. Dodajemy 1/3 szklanki wody. Gotujemy do zagęszczenia.
Chutney z pomidorów i cukinii dobrze działa na oczy.
Składniki
Przygotowanie
Gotujemy pokrojone cukinie, pomidory, daktyle i cebulę z resztą składników na małym ogniu do zgęstnienia. Przekładamy do słoików i wekujemy.
Chutney z pigwy z dziką różą łagodzi stany zapalne w organizmie
Składniki
Przygotowanie
Posiekaną cebulę, obrane i wypestkowane pigwy, obrane starte jabłka podsmażamy na oleju. Dodajemy resztę składników. Gotujemy do miękkości.
Chutney z dyni z papryką pomaga zwalczyć przeziębienie.
Składniki
Przygotowanie
Miąższ dyni i jabłek ścieramy na tarce o grubych oczkach, paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Łączymy wszystkie składniki i gotujemy na małym ogniu ok. 1,5 godziny, mieszając. Wekujemy w słoikach.
Chutney z zielonych pomidorów, fig i goździków łagodzi stres.
Składniki
Przygotowanie
Obieramy pomidory, figi i cebulę, wydrążamy paprykę. Wszystko kroimy na małą kostkę. Dusimy z resztą składników ok. 40 minut, mieszając. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy.
Chutney z moreli z czerwonym pieprzem działa przeciwreumatycznie.
Składniki
Przygotowanie
Na oleju podsmażamy z przyprawami obrane i pokrojone morele, jabłko i cebulę. Dodajemy ocet, pół szklanki wody i dusimy, mieszając tak długo, aż owoce się rozpadną.