Rumieńce towarzyszą zarówno cerze wrażliwej, jak i naczynkowej. Mogą być reakcją na gorąco, zaduch, spożycie alkoholu bądź silne emocje. Jak dbać o skórę ze skłonnością do zaczerwienień i co zrobić, gdy policzki zapłoną?
Niechciane rumieńce pojawiają się na twarzy z różnych powodów. Bez względu na to, co jest tego przyczyną, cera skłonna do zaczerwienień ma szczególne wymagania. Co robić, by nie drażnić dodatkowo wrażliwej skóry?
-
Chroń twarz przed słońcem preparatami z filtrem UVA/B dobranymi do karnacji. Na dzień używaj kremu z filtrem SPF 15.
-
Unikaj gorąca (gorących kąpieli, przegrzanych pomieszczeń, sauny), gwałtownych zmian temperatur, zimna, silnego wiatru i alkoholu.
-
Zrezygnuj z intensywnych środków myjących (mydeł, mocno pachnących i pieniących się żeli oraz płynów do kąpieli), silnych substancji zapachowych, alkoholu, mentolu, mięty, olejku eukaliptusowego.
Jakie typy cery się czerwienią?
Każdy typ skóry rumieni się z trochę innej przyczyny. Te dwa rodzaje robią to najczęściej.
1. Cera naczynkowa
Wystarczy trochę słońca, duszne pomieszczenie, odrobina emocji czy alkohol, a na twarzy natychmiast pojawiają się kolorki. I nie ma w tym nic dziwnego, bo właśnie te czynniki powodują rozszerzanie się naczynek krwionośnych i towarzyszące mu silne zaczerwienienie skóry, które – co gorsza – szybko nie znika.
Co możesz zrobić, gdy policzki się zaczerwienią?
- By ograniczyć tę skłonność do czerwienienia się, stosuj na stałe kosmetyki do cery naczynkowej, które wzmacniają i uszczelniają naczynka.
- Szybkim sposobem na „zgaszenie” intensywnych rumieńców jest chłodzenie skóry np. owiniętym w chusteczkę żelowym kompresem z lodówki (nie z zamrażarki!). Niska temperatura powoduje obkurczenie się naczynek, a wtedy rumieniec blednie.
- Powinno również pomóc spryskanie zaczerwienionej skóry chłodną wodą termalną. Wypróbuj także specjalny preparat przyspieszający ustępowanie rumieńców.
2. Cera wrażliwa
Jej zbyt wrażliwe naczynka i receptory czuciowe gwałtownie reagują na różne bodźce. Skóra się czerwieni i zaczyna piec. Praktycznie może ją podrażnić prawie wszystko. Najczęściej reaguje zaczerwienieniem na słońce wiatr, gorąco, zimno, ale również na klimatyzację w pomieszczeniu, zanieczyszczenia w środowisku, używki (alkohol, kofeinę, teinę). Rumieńce mogą też wywołać przyprawy korzenne, niektóre leki, kontakt z detergentami, środkami zapachowymi, konserwantami czy barwnikami.
Co możesz zrobić?
- Przede wszystkim zaobserwuj, co wywołuje rumieńce. Warto też stosować dermokosmetyki do cery wrażliwej, które wzmocnią naturalną barierę ochronną skóry. Często właśnie uszkodzenie tej bariery jest przyczyną podrażnień.
- Podrażnienie szybciej ustąpi, jeśli nałożysz na skórę krem łagodzący.
- Zaczerwienienia zamaskujesz używając specjalnych kosmetyków. Przed nałożeniem podkładu wklep w policzki bazę z zielonym pigmentem lub zielony korektor, które zatuszują rumień.