W wigilijnym menu obok barszczu czerwonego z uszkami ważne miejsce zajmuje zupa grzybowa. Ta tradycyjna potrawa podczas Wigilii ma zupełnie inny, odświętny charakter. Jak ją przygotować? Oto sprawdzony, tradycyjny przepis.
Zupa grzybowa przygotowywana jest od stuleci na wywarze mięsno-warzywnym lub warzywnym z dodatkiem grzybów świeżych gotowanych lub suszonych, w ilości nadającej potrawie grzybowy smak. Zupę grzybową przyrządzamy z grzybów różnorodnych gatunkowo. W kuchni polskiej podajemy ją najczęściej z kluskami lub makaronem, często z dodatkiem śmietany.
Zupa grzybowa w Polsce ma naprawdę długą tradycję. Lucyna Ćwierczakiewiczowa w swojej książce kucharskiej "365 obiadów" (pierwsze wydanie w 1860 roku) dzieli zupy z grzybów suszonych na kwaśne (z dodatkiem octu) i słodkie (bez octu). Podaje też przepis na zupę ze świeżych pieczarek lub rydzów, zaprawioną zasmażką z mąki i masła. Zaleca podawanie zupy grzybowej z krojonymi kluskami. Z kolei Wincenta Zawadzka w swojej "Kucharce litewskiej" (pierwsze wydanie 1854) podaje przepis na bezmięsną zupę z suszonych borowików. Zaleca podawać ją z makaronem, kluskami zaparzanymi albo gęstą drobną kaszką, z dodatkiem koperku lub zielonej pietruszki. Jako odmianę proponuje tę samą zupę z dodatkiem wywaru z buraków oraz dużą ilością śmietany, ale podawaną z poszatkowanymi grzybami bądź podsmażanymi pierożkami grzybowymi
Zupa z suszonych grzybów jest w Polsce jedną z typowych potraw wigilijnych. W tej wersji różni się ona jednak od tej klasycznej. Zgodnie z tradycją nie powinna zawierać odzwierzęcych składników, więc przygotowujemy ją wyłącznie na bulionie warzywnym i nie dodajemy śmietany. Także makaron do wigilijnej zupy grzybowej przygotowuje się bez dodatku jajek, z samej wody i mąki.
Składniki:
Sposób przygotowania: